Jak dbać o oczy podczas pracy przy komputerze?

Komputery zdominowały nasze życie. Korzystają z nich osoby niemal w każdym wieku - od dzieci po osoby starsze, nie tylko w domu, ale także w szkole czy w pracy. Częsta praca przy komputerze nie jest, niestety, obojętna dla naszych oczu. Najczęstszymi dolegliwościami na jakie skarżą się użytkownicy komputerów są zaczerwienienie lub zmęczenie oczu, a także uczucie piasku pod powiekami.

 

 

Co sprawia, że długotrwała praca przed monitorem wpływa negatywnie na nasze oczy?

Po pierwsze promieniowanie emitowane przez ekran komputera. Pomimo coraz nowocześniejszych technik stosowanych przy produkcji monitorów nie da się go wyeliminować.

Należy do niego promieniowanie:

  • rentgenowskie,
  • ultrafioletowe,
  • podczerwone,
  • niskocząsteczkowe.

Każde z nich przyczynia się do podrażnienia gałki ocznej, zwłaszcza jeśli towarzyszy im dodatkowo złe oświetlenie miejsca pracy czy obecna w pomieszczeniu klimatyzacja.

Ponadto pracując przy komputerze rzadziej mrugamy, co jest kolejną przyczyną nadmiernego wysychania gałki ocznej. Często także zapominamy o robieniu przerw w pracy i ćwiczeniu wzroku, co z kolei może być przyczyną tzw. skurczu akomodacyjnego, kiedy to mięśnie gałki ocznej „przyzwyczajają się” do patrzenia głównie na bliskie przedmioty. Doprowadza to do problemów z akomodacją, a tym samym zaburza prawidłową ostrość wzroku.

Dlatego tak ważna jest chwila przerwy, podczas której rozluźniamy akomodacje poprzez np. patrzenie na odległe przedmioty czy krajobraz za oknem.


Kolejną przyczyną nadmiernego wysychania oka podczas pracy przed monitorem jest jonizacja powietrza, która powoduje elektryzowanie się skóry twarzy i rogówki oraz zwiększa przyciąganie zanieczyszczeń obecnych w powietrzu.

Do najczęstszych dolegliwości podczas pracy przy komputerze należą:

  • zmęczenie i zaczerwienienie oczu,
  • świąd,
  • nieostre widzenie zwłaszcza podczas przenoszenia wzroku z bliskich na dalekie przedmioty,
  • nadmierne łzawienie.

Symptomy te mogą pojawić się po kilku godzinach lub po kilku miesiącach czy latach pracy przed monitorem, w zależności od osobniczej wrażliwości.

Co zrobić, aby zminimalizować dolegliwości?

Należy pamiętać o robieniu co 1-2 godziny kilkuminutowych przerw podczas pracy, wykorzystując ten moment na ćwiczenie wzroku i popatrzenie w dal. Zadbajmy także o miejsce pracy - odpowiednie oświetlenie, ustawienie monitora czy nawilżenie powietrza, które korzystnie wpłynie na nasze oczy, a tym samym na nasze samopoczucie. Najzdrowszym jest oświetlenie naturalne, jednak zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym jest ono krócej dostępne. Najlepiej wówczas używać oświetlenia sufitowego.

Starajmy się, aby monitor nie był ustawiony naprzeciw okna, gdyż wszelkie ewentualne odblaski mogą być przyczyną nadmiernego mrużenia oczu, a tym samym ich szybszego męczenia. Na zmęczenie narządu wzroku wpływa także duży kontrast między ekranem komputera, a otaczającym je tłem.