Ciekawostki

W tym dziale mamy dla ciebie zbiór interesujących informacji związanych z oczami.   

Ilu bitowe są nasze oczy?
Oczy przetwarzają informacje z niesamowitą prędkością, przekraczającą 40 000 bitów na godzinę. Rozróżniają przy tym średnio około 200 niezależnych barw. W trakcie średniej długości życia oczy dostarczają około 24 miliardów (24 000 000 000) osobnych obrazów.
Jak często mrugamy?
Mrugnięcie okiem trwa około 3/10 sekundy. Zdrowy człowiek mruga średnio 1 - 2 razy na 10 sekund. Wynika z tego, że w ciągu dnia mamy zamknięte oczy przez 36 minut. Daje to aż 9 dni w ciągu roku!
Jak daleko widzimy?
W odpowiednich warunkach pogodowych nasze oczy mogą zauważyć światło świecy z odległości aż 22 kilometrów!
Co wiemy dzięki oczom?
Oczy dostarczają naszemu mózgowi 80% wiedzy o świecie. Wykorzystują przy tym 2/3 wszystkich bezpośrednio łączących z mózgiem połączeń nerwowych, a w procesie analizy sygnałów odbieranych przez narząd wzroku zaangażowane jest aż 10% wszystkich komórek mózgowych!
Czy oczy śpią?
Nasze powieki odpoczywają, zewnętrzne mięśnie poruszające gałką oczną też potrzebują czasami chwili wytchnienia. Ale samo oko jest jedyną częścią ludzkiego ciała, które nigdy nie potrzebuje odpoczynku - zawsze jest gotowe do działania.
Jaka jest siła oka?
Mięśnie odpowiedzialne za ruch gałki ocznej mają największy "zapas" siły wśród wszystkich mięśni w organizmie. W przybliżeniu są stukrotnie silniejsze niż muszą być.
Czy koń widzi jak każdy?
Konie ustawiają ogniskową widzenia (skupiają wzrok na upatrzonych przedmiotach) poprzez ruchy całą głową. Czyli inaczej niż my - nasze oczy posiadają zdolność zmiany kształtu samej soczewki. 
Ile mamy rzęs?
Średnio człowiek ma około 150 rzęs na powiece dolnej i górnej.
Kiedy pojawiają się "Kurze łapki"?
"Kurze łapki" pojawiają się zwykle już w 25 roku życia! Dlatego, że skóra w okolicach oczu starzeje się znacznie prędzej niż na reszcie twarzy. Związane jest to z o wiele mniejszą ilością gruczołów łojowych.
Do jakiego wieku kształtuje się wygląd tęczówki?
Wzór tęczówki kształtuje się w drugim roku życia i jest unikalny dla każdego człowieka. Jego niepowtarzalność jest podobna jak układu linii papilarnych. Dlatego wkrótce  być może zdjęcia tęczówki będą służyć w biometrii do skutecznej identyfikacji osób.
Czy nasze oczy są takie same?
Tęczówka lewego jest różna od tęczówki prawego oka. Różnice w tęczówkach są wyraźne nawet u bliźniąt jednojajowych!
Jak widzi noworodek?
Noworodek potrafi skupić wzrok na przedmiotach umieszczonych nie dalej niż 25 cm od oczu. I co ciekawe niemowlętom lecą łzy podczas płaczu dopiero w drugim miesiącu życia, wcześniej ich kanaliki łzowe ich nie wydzielają.
Czym jest irydologia?
Irydologia to nauka, która zajmuje się diagnozowaniem chorób z wyglądu oczu. "Po oczach" podobno świetnie można ocenić funkcjonowanie układu nerwowego i odpornościowego oraz procesy trawienia i przemiany materii. Wzmianki o irydologii pojawiają się w Chinach już 3000 lat temu. Z Egiptu, z czasów Tutenchamona pochodzą papirusy, które również opisywały tę gałąź wiedzy.