Jak słona woda działa na oczy?

W wodzie słonej (morskiej), w składzie chemicznym dominują chlorki, poza tym ma ona odczyn lekko zasadowy. Dlatego też pływanie czy kąpiele w morzach i oceanach mogą powodować podrażnienie oczu i zaczerwienienie.

Uczucie swędzenia, pieczenia, szczypania czy ciała obcego w oku można zmniejszyć przepłukując oczy po kąpieli kroplami z grupy sztucznych łez, natomiast aby nie dopuścić do wystąpienia wymienionych dolegliwości dobrze jest mieć nawyk pływania w okularach ochronnych.

Dodatkowo pływanie zarówno w słonej jak i słodkiej może prowadzić do rozwoju bakteryjnego zapalenia spojówek czy bardziej niebezpiecznego pełzakowego zapalenia rogówki, wywoływanego przez ameby.

Pierwotniaki te znajdowane są zarówno w zbiornikach wody słonej, słodkiej, zbiornikach solankowych czy basenach rekreacyjnych. Są odporne na wiele dostępnych środków dezynfekcyjnych, a zapalenie rogówki, które powodują cechuje bardzo silny ból oka, światłowstręt i zaburzenia widzenia. Leczenie jest długotrwałe i często nie przynosi oczekiwanych, zarówno przez pacjenta jak i przez lekarza, rezultatów. Bakteryjne zapalenie spojówek wywołuje uczucie dyskomfortu, z obecnością ropnej wydzieliny w worku spojówkowym, dobrze jednak reaguje na leczenie antybiotykiem w kroplach do stosowania miejscowego.

Przestrzeganie podstawowych zasad higieny, a także pływanie w okularach ochronnych może znacznie ograniczyć ryzyko infekcji.

Autor: dr Katarzyna Kaszuba-Bartkowiak