Schorzenia oczu, astygmatyzm, asymetria gałek ocznych

Choroby oczu

Sprawdź czy możliwe jest usunięcie astygmatyzmu w wieku 50 lat? Czy wiesz co to jest suche oko lub alergiczne, sezonowe zapalenie spojówek? Ekspert radzi!

Czy możliwe jest usunięcie astygmatyzmu w wieku 50 lat?
Korekcja okularowa lub za pomocą soczewek kontaktowych jest jak najbardziej możliwa. Leczenie operacyjne według opracowań wieloośrodkowych wykonuje się raczej wcześniej.
Co to jest suche oko?
Zespół suchego oka jest często występującym schorzeniem oczu. Polega na niedostatecznym wydzielaniu łez, na skutek czego złuszczeniu ulega nabłonek gałki ocznej. W konsekwencji, zarówno rogówka, jak i spojówka stają się bardziej podatne na zakażenia drobnoustrojami, jak również i wpływ czynników drażniących. Suche powietrze, przebywanie w pomieszczeniach ogrzewanych centralnie, z klimatyzacją czy długie wpatrywanie się w monitor komputera może nasilać parowanie łez. Leczenie zespołu suchego oka polega w dużej mierze na dostarczeniu oczom brakujących łez. W celu uzupełnienia ilości łez w oku stosuje się preparaty określane wspólnym mianem sztucznych łez.
Jak objawia się zapalenie spojówek i jak można łagodzić jego objawy?
Zapalenie spojówek to najczęstsza choroba oczu z charakterystycznym uczuciem swędzenia, pieczenia, łzawienia i światłowstrętu. Pacjenci cierpiący na zapalenie spojówek skarżą się na: zaczerwienienie oczu, pieczenie, swędzenie, kłucie, uczucie ciała obcego w oku czy też piasku pod powiekami, światłowstręt, łzawienie oraz ciężkość i sklejenie rzęs oraz powiek rano po przebudzeniu. Objawy te występują w różnym stopniu nasilenia, w zależności od typu zapalenia i czasu trwania choroby. Objawy zapalenia spojówek można łagodzić samodzielnie używając kropli do oczu zawierających np. chlorowodorek tetryzoliny (np. Starazolin), który obkurcza naczynia krwionośne i likwiduje przekrwienie. Jeśli objawy choroby nie ustąpią po kilku dniach, pacjent powinien zgłosić się do lekarza okulisty.
Co to jest alergiczne, sezonowe zapalenie spojówek?
Alergiczne, sezonowe zapalenie spojówek towarzyszy zwykle katarowi siennemu czy całorocznemu alergicznemu nieżytowi nosa. Jest wyzwalane przez alergeny występujące w powietrzu. Mogą to być pyłki drzew, kwiatów, chwastów, zarodniki pleśni, sierść zwierząt. Pacjenci skarżą się na objawy te same co przy zwykłym zapaleniu spojówek, czyli na świąd, łzawienie, zaczerwienienie, obrzęk spojówek i powiek. Objawy te mają z reguły ostry i przemijający przebieg. Leczenie skierowane jest na wyeliminowaniu alergenów. Przekrwienie oczu, świąd czy łzawienie znoszą krople do oczu zawierające chlorowodorek tetryzoliny (np. Starazolin ).
Jakie są powody asymetrii gałek ocznych?
Przyczyną asymetrii może być uraz, porażenie w obrębie nerwów zaopatrujących oczodół, zmiany zapalne i inne. Należy udać się od okulisty, który wykona badania obrazowe (usg, rtg lub tk).