Jak dbać o oczy

Jeśli produkt z grupy "sztucznych łez" nie zawiera środków konserwujących (substancji zabezpieczających krople przed rozwojem flory bakteryjnej) można go zakrapiać bezpośrednio na soczewkę kontaktową.
dr n. med. Małgorzata Mulak, lekarz okulista
Artykuły mają charakter edukacyjny i nie odnoszą się do działania i stosowania produktów. Zawarte w nich treści nie zastępują porady lekarskiej.

Soczewki kontaktowe w pytaniach i odpowiedziach

Soczewki kontaktowe - jednodniowe czy tygodniowe? Czy bez wady wzroku można nosić kolorowe szkła kontaktowe? Czy kropli do oczu można używać bezpośrednio na soczewkę kontaktową? Ekspert odpowiada.

Czy bez wady wzroku można nosić kolorowe szkła kontaktowe?

Nakładanie kolorowych soczewek kontaktowych ze względów kosmetycznych, a nie z potrzeby korekcji wady wzroku, nie jest szkodliwe. Jednakże istnieją pewne przeciwwskazania. Przed kupnem i stosowaniem takich soczewek należy zasięgnąć porady lekarza okulisty.

Jęczmień, a noszenie soczewek kontaktowych?

Nakładanie soczewek kontaktowych w momencie wystąpienia jęczmienia jest przeciwwskazane. Dlatego najpierw trzeba zlikwidować problem. Najpewniejszy sposób leczenia jest zalecany przez okulistę po badaniu.

Soczewki kontaktowe - jednodniowe czy tygodniowe?

Najlepsze wydają się soczewki jednodniowe, które są najbardziej higieniczne. Jednakże są droższe od tygodniowych, czy miesięcznych. Istnieją też soczewki do stosowania przez dłuższy okres czasu, a nawet takie, których można nie zdejmować przed snem. Warto jednak skonsultować wybór z lekarzem okulistą, który zbada oko i pomoże wybrać takie soczewki, dzięki którym oko nie będzie przesuszone czy niedotlenione.

Czy krople do oczu można używać bezpośrednio na soczewkę kontaktową?

Jeśli produkt z grupy "sztucznych łez" nie zawiera środków konserwujących (substancji zabezpieczających krople przed rozwojem flory bakteryjnej) można go zakrapiać bezpośrednio na soczewkę kontaktową. Przy kroplach zawierających środki konserwujące należy zdjąć soczewkę kontaktową i ponownie ją założyć po około piętnastu minutach od podania leku do worka spojówkowego.  Szczegółowe informacje użytkowaniu kropli warto sprawdzać w ulotce dołączonej do opakowania produktu.

Czy dzieci mogą nosić szkła kontaktowe?

Szkła kontaktowe mogą być stosowane u dzieci (w zależności od wieku) - oczywiście przy założeniu elementarnych zasad edukacji i higieny ich używania. Należy pamiętać, że soczewki kontaktowe mogą powodować zaburzenia filmu łzowego, co znacznie obniży komfort ich noszenia. Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie oczu, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do znacznych powikłań.

Czy soczewki kontaktowe można nosić przez całe życie?

Regularna kontrola u lekarza okulisty, odpowiednia higiena soczewek (ściąganie ich na odpoczynek nocny, odbiałczanie) oraz stosowanie w razie potrzeby kropli nawilżających, w dużym stopniu ogranicza ryzyko powikłań, umożliwiając wieloletnie, bezstresowe stosowanie soczewek kontaktowych.

Czy mogą być jakieś skutki zaśnięcia z założonymi szkłami?

Jakkolwiek nowoczesne soczewki kontaktowe są w dużym stopniu przepuszczalne dla tlenu, nie należy w nich spać. Jeśli o tym zapomnimy, lepiej na 24 godziny zrezygnować z ich założenia.

Czy szkła kontaktowe są widoczne dla innych?

Tylko bardzo wprawne oko obserwatora i to z małej odległości może zauważyć obecność prawidłowo dobranej soczewki kontaktowej.

 

Powiązane artykuły:

Okulary, soczewki czy korekcja laserowa? >>
Jak wybrać soczewki kontaktowe? >>
Ortokeratologia - niechirurgiczne leczenie wad wzroku >>

dr n. med. Małgorzata Mula, lekarz okulista

Jak dbać o oczy

Wzrok wykorzystujemy do codziennego działania, niejednokrotnie nadwyrężamy oczy w codziennym funkcjonowaniu poprzez długotrwałe skupianie wzroku, często kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran. Dowiedz się z naszych artykułów jak dbać o oczy by zapobiec zmęczeniu, wysuszeniu oczu.
Przeczytaj również:

Jak dbać o oczy

Wzrok wykorzystujemy do codziennego działania, niejednokrotnie nadwyrężamy oczy w codziennym funkcjonowaniu poprzez długotrwałe skupianie wzroku, często kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran. Dowiedz się z naszych artykułów jak dbać o oczy by zapobiec zmęczeniu, wysuszeniu oczu.