Test AMD

Test AMD

AMD – Age-related Macular Degeneration - zwyrodnienie plamki związane z wiekiem – jest główną przyczyną utraty centralnego widzenia u osób po 65 roku życia w krajach rozwiniętych.

Autor: dr Katarzyna Kaszuba-Bartkowiak

Przeczytaj poniższe pytania i sprawdź jakie jest u Ciebie ryzyko wystąpienia AMD.

Jeżeli nie dotyczy Cię dane pytanie przejdź do kolejnego

1. Jesteś osobą w wieku:
2. Czy występują lub wystąpiły u ciebie niżej wymienione objawy przynajmniej w jednym oku?
3. Czy widziany poniżej kwadrat (test Amslera)
test Amslera

4. Czy
5. Czy występują u ciebie poniższe cechy?
6. Czy występują u ciebie tzw. naczyniowe czynniki ryzyka?
7. Czy twoja dieta?
8. Poza tym:
9. Czy podczas dotychczasowej kontroli okulistycznej lekarz stwierdził:
10. Twoje kontrole okulistyczne?
Podlicz test
0-6 punktów

Ryzyko wystąpienia AMD jest u ciebie w chwili obecnej niskie. Pamiętaj jednak o okresowych, regularnych kontrolach okulistycznych i przede wszystkim o profilaktyce (samokontrola testem Amslera, odpowiednia dieta) . AMD jest chorobą, której leczenie ma na celu spowolnienie progresji zmian bądź ich zatrzymanie. Nie ma w tej chwili skutecznego leczenia przywracającego widzenie. Zdrowy styl życia i zrównoważona dieta bogata w karotenoidy, antyoksydanty (witaminy C i E) i kwasy omega-3 ma podstawowe znaczenie dla utrzymania prawidłowej funkcji narządu wzroku.

7-11 punktów

Masz duże prawdopodobieństwo wystąpienia AMD. Ogromną rolę we wczesnej diagnostyce odgrywa świadomość schorzenia oraz czynników ryzyka u samych pacjentów. Pogorszenia widzenia w przebiegu AMD nie da się cofnąć, progresję zmian można jedynie opóźnić. Jeżeli palisz papierosy, jesteś narażony na stres i nie odżywiasz się prawidłowo, a dodatkowo chorujesz na nadciśnienie lub miażdżycę pomyśl o suplementacji (preparaty zawierające wysokie dawki antyoksydantów -witaminy C i E, cynku, luteiny, beta karotenu i kwasów omega-3 mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na zaawansowaną postać AMD o 25 %).

12-16 punktów

Ryzyko wystąpienia AMD jest u ciebie bardzo duże. AMD jest chorobą dotyczącą obu oczu. Objawy rozwijają się jednak niejednocześnie i niesymetrycznie. Jeśli wystąpiły dotychczas u ciebie objawy w jednym oku pomyśl o suplementacji. Przyjmowanie suplementacji wzmacnia system ochronny plamki i pomaga zachować widzenie w chorym oku, jednoczenie może znacznie opóźnić wystąpienie zmian w drugim oku. Pamiętaj o okresowych kontrolach okulistycznych. Wykrycie AMD we wczesnym stadium i wczesne leczenie znacznie poprawia rokowanie odnośnie zatrzymania dalszej utraty widzenia.