Jak dbać o oczy

Niezmiernie sprzyjające dla naszych oczu są ruchy wykonywane przez gałkę oczną.
Krople do oczu
WYRÓB MEDYCZNY
Starazolin® HydroBalance PPH

Starazolin® HydroBalance PPH

Skuteczne i długotrwałe nawilżenie dla suchych i zmęczonych oczu

SPRAWDŹ
Artykuły mają charakter edukacyjny i nie odnoszą się do działania i stosowania produktów. Zawarte w nich treści nie zastępują porady lekarskiej.

Gimnastyka dla oczu - program Oko w Oko

Ćwiczenia oczu odgrywają szczególną rolę nie tylko dla ludzi mających różnego rodzaju wady wzroku, ale również dla tych, który dużo czytają, bądź spędzają dużo czasu przed monitorem komputera. Gimnastyka powoduje rozluźnienie napięcia akomodacyjnego oka i zapobiega zmęczeniu, a dzięki temu wpływa pozytywnie na samopoczucie. Ćwiczenia takie zarówno relaksują, jak i wzmacniają mięśnie oka. Wiele osób ma nawyk nadmiernego skupiania wzroku na ekranie monitora czy książki. Prowadzi to do zmęczenia mięśni, które utrzymują gałkę oczną w jednym położeniu oraz do wysuszania oka, gdyż w takich momentach zwykle rzadziej się mruga. Wystarczy proste ćwiczenie, które odpręży oko i pomoże zadbać o jego dobrą kondycję.

Patrzenie w dal

1) Unieś wzrok powyżej ekranu monitora i popatrz na przedmioty znajdujące się za nim. Następnie przenieś wzrok dalej, najlepiej za okno, na drzewa czy niebo (rekomendowana jest zieleń, które działa relaksująco na oko);

2) Po krótkiej chwili przenieś wzrok z powrotem na ekran monitora. Zamrugaj, by nawilżyć oko;

3) Czynność powtórz trzy razy.

 

Poprawa akomodacji oka

1) Ustaw palec lub ołówek na odległość około 20 cm od oczu. Uważnie na niego popatrz, po czym szybko przenieś wzrok na przedmiot położony dalej;

2) Zamknij oczy na 10 sekund po czym otwórz i mrugaj przez minutę. Mruganie poprawia stopień nawilżenia oczu.

Niezmiernie sprzyjające dla naszych oczu są ruchy wykonywane przez gałkę oczną. Te ćwiczenia, prócz korzystnego wpływu na oczy, usuwają również sztywność karku. Nie są one wskazane dla osób z wysoką krótkowzrocznością.

Ruchy wahadłowe gałek ocznych - mając zamknięte oczy, wyobraź sobie wahadło, które w wolnym tempie wprawia się w ruch o dużej amplitudzie. Głową wykonuj swobodne wahania, śledząc wzrokiem ten wyimaginowany ruch.

Ósemki - oczy mogą wykonywać ruchy po torze wyobrażonej ósemki, bez poruszania głową.

Ruchy gałek ocznych w płaszczyźnie poziomej – usiądź wygodnie przed ścianą, powoli i bez poruszania głową przenoś wzrok w lewą stronę, następnie wracaj do patrzenia przed siebie. Potem przesuwaj wzrok w prawą stronę i znów wracaj do pozycji wyjściowej.

Ruchy gałek ocznych w płaszczyźnie pionowej – usiądź w pokoju i skieruj wzrok na sufit. Powoli, nie poruszając głową, przenoś wzrok z sufitu i patrz przed siebie, by po chwili przesunąć spojrzenie w dół. Po sekundzie powróć do patrzenia przed siebie.

Ruchy gałek ocznych po okręgu - ćwiczenie polega na wodzeniu wzrokiem po okręgu, bez ruszania w tym czasie głową. Każdy cykl ruchu zakończ spojrzeniem przed siebie.

Ruchy gałek ocznych zbieżne – jest to nieco trudniejsze ćwiczenie, wymagające większego skupienia. Wyciągnij przed siebie rękę i prowadź palec wskazujący w kierunku oczu, śledząc jego ruch wzrokiem. Kilkukrotne powtórzenia tego ćwiczenia przedzielaj przykładaniem dłoni do oczu.

 

Konsultacja medyczna: dr Katarzyna Kaszuba-Bartkowiak

Jak dbać o oczy

Wzrok wykorzystujemy do codziennego działania, niejednokrotnie nadwyrężamy oczy w codziennym funkcjonowaniu poprzez długotrwałe skupianie wzroku, często kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran. Dowiedz się z naszych artykułów jak dbać o oczy by zapobiec zmęczeniu, wysuszeniu oczu.
Przeczytaj również:

Jak dbać o oczy

Wzrok wykorzystujemy do codziennego działania, niejednokrotnie nadwyrężamy oczy w codziennym funkcjonowaniu poprzez długotrwałe skupianie wzroku, często kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran. Dowiedz się z naszych artykułów jak dbać o oczy by zapobiec zmęczeniu, wysuszeniu oczu.