Jak dbać o oczy

Kwas hialuronowy ma właściwości nawilżające, oraz ochronne. Kwas hialuronowy nie tylko nawilża powierzchnię oka, ale tworzy na nim ochronną warstwę chroniącą przed podrażnieniami i wysychaniem. Dekspantenol wspomaga kwas hialuronowy w jego działaniu nawilżającym, a dodatkowo chroni nasze oczy oraz wspomaga regenerację powierzchni oka.
dr Lidia Lesiewicz, lekarz okulista
Krople do oczu
WYRÓB MEDYCZNY
Starazolin® Suche i Podrażnione Oczy

Starazolin® Suche i Podrażnione Oczy

Więcej niż zwykłe krople nawilżające

SPRAWDŹ
Artykuły mają charakter edukacyjny i nie odnoszą się do działania i stosowania produktów. Zawarte w nich treści nie zastępują porady lekarskiej.

Czy krople mogą chronić oczy?

Jeśli zastanawiasz się, jak zapewnić doskonałą ochronę oczu na co dzień, i czy krople do oczu bez recepty mogą w tym pomóc, przeczytaj koniecznie nasze wskazówki! Wyjaśniamy, co zrobić gdy na co dzień czujesz, że Twoje oczy robią się zmęczone, niekiedy czerwone i podrażnione. Uczymy jak dbać o oczy i zachować ich właściwy poziom nawilżenia.

Ochrona oczu - kiedy i dlaczego jest potrzebna?

Współcześnie nasze oczy wymagają mocniejszej ochrony i więcej troski na co dzień, niż kilka lat temu. Powszechna cyfryzacja w obszarze rozrywek, pracy i dnia codziennego sprawia, że coraz więcej spraw załatwiamy przez internet: począwszy od płacenia rachunków, po zakupy, sprawy urzędowe, kupno biletów komunikacji miejskiej, i wiele innych. Zgodnie z najnowszym raportem Raport Digital 2019 Hootsuite, W Polsce średnio w ciągu dnia przez 6 godzin i 2 minuty spoglądamy w różne monitory – telefony, komputery, laptopy, tablety. Aż trudno uwierzyć, że mimo tylu godzin spędzonych przed monitorami, nasz kraj jest poniżej średniej światowej, która wynosi 6 godzin i 42 minuty.

Dodatkowym obciążeniem dla oczu jest forma spędzania wolnego czasu – oglądanie TV, czytanie. W pracy coraz częściej obecny jest także komputer, różne monitory. Większość użytkowników doświadcza „cyfrowego’ zmęczenia oczu. Okuliści odnotowują znaczny wzrost liczby osób skarżących się na suchość i zmęczenie oczu spowodowane zbyt długim czasem spędzanym przed monitorem.

Ponadto niekorzystny wpływ na oczy mają także warunki środowiska: wiatr, słońce, suche powietrze w sezonie grzewczym. Oczy podrażniają również kosmetyki. Sprawiają, że oczy łzawią, pieką, są czerwone.

Nasze oczy codziennie narażone są na tak wiele czynników przyczyniających się do ich zmęczenia, suchości oraz podrażnienia. Oczy słabiej chronione są bardziej podatne na urazy oraz infekcje. Dlatego ochrona oczu potrzebna jest na co dzień, nie tylko w chwili wystąpienia dolegliwości, ale również by nie dopuścić do ich wystąpienia.

Pracuję przy komputerze - jak mogę dbać o oczy?

Regularna praca przy komputerze staje się prawdziwym wyzwaniem w trosce o oczy. Wymaga kilku zasad, aby ograniczyć zmęczenie i utrzymać poziom nawilżenia. Cechą charakterystyczną pracy przy komputerze jest długotrwałe skupianie wzroku, co sprawia, że rzadziej mrugamy. Powoduje to nadmierne parowanie łez z powierzchni oka, czego konsekwencją jest suchość oczu. Dlatego po kilku godzinach wpatrywania się w różne ekrany, a jeżeli do tego dodamy przebywanie w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, możemy odczuwać dyskomfort ze strony oczu. Skarżymy się na pieczenie, kłucie, suchość oczu, uczucie „piasku” pod powiekami. Wysychanie powierzchni oka to nie tylko chwilowy dyskomfort, może powodować także stan zapalny o różnym stopniu nasilenia, w związku z tym zwykle pojawia się także zaczerwienienie oczu.

Dlatego bardzo ważne w pracy przy komputerze są przerwy i oświetlenie. Podczas przerwy warto popatrzeć na rośliny, światło dzienne, tak aby przez chwilę zrelaksować wzrok. Można też zrobić krótką gimnastykę oczu. Ekran komputera powinien być ustawiony bokiem do światła dziennego, a gdy jest nie wystarczająco jasno, należy pracować także przy zapalonej lampce. Bardzo dużym obciążeniem dla wzroku jest praca przed komputerem wieczorami i nocą, gdy jedynym źródłem światła jest światło monitora. Dla komfortu oczu i dbałości o wzrok, przy pracy przy komputerze ważny jest poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniu pracy.

Krople do oczu typu "sztuczne łzy" - co to jest? Dlaczego są potrzebne moim oczom? 

Należy sobie uświadomić, że suchego oka nie można wyleczyć, można tylko złagodzić objawy. Najlepiej jest ograniczyć czynniki, które powodują suchość oczu, ale jak doskonale wiemy, nie zawsze jest to możliwe. Mogą nam wtedy przyjść z pomocą krople, które zastąpią łzy, tak zwane preparaty „sztucznych łez”. Krople te zawierają różne składniki o działaniu nawilżającym, a niektóre również chroniącym powierzchnię oka. Większość z nich można kupić bez recepty. Krople dostępne są w różnych rodzajach opakowań – w buteleczkach, pojemnikach jednodawkowych, czyli tak zwanych minimsach.

Krople do oczu bez recepty - właściwości i zastosowanie 

Obecnie dostępnych jest bardzo wiele różnych produktów typu sztuczne łzy. Jak wybrać odpowiedni? Bardzo ważne jest, aby, stosować preparaty sztucznych łez bez konserwantów, które mogą dodatkowo podrażnić oczy.

Jednym z najczęściej występujących składników w nawilżających kroplach do oczu jest kwas hialuronowy, który naturalnie występuje w oku. Kwas hialuronowy ma właściwości nawilżające, oraz ochronne. Kwas hialuronowy nie tylko nawilża powierzchnię oka, ale tworzy na nim ochronną warstwę chroniącą przed podrażnieniami i wysychaniem. Warto pamiętać, że krople nawilżające stosuje się regularnie, kilka razy w ciągu dnia, nie tylko doraźnie, w razie wystąpienia dolegliwości. Można je również stosować profilaktycznie przed sytuacjami, o których wiadomo, że nasilają objawy (np. praca przy komputerze, czytanie, oglądanie telewizji, przebywanie w miejscach klimatyzowanych itp.).

Dekspantenol - kiedy sam kwas hialuronowy nie wystarczy, by pomóc oczom 

Niektóre nawilżające krople do oczu zawierają dodatkowe składniki, które mają, różne „pomocnicze” działanie. Jedną z substancji, którą możemy znaleźć w preparatach nawilżających jest, zapewne znany, dekspantenol. Dekspantenol wspomaga kwas hialuronowy w jego działaniu nawilżającym, a dodatkowo chroni nasze oczy oraz wspomaga regenerację powierzchni oka.

 

Powiązane artykuły:

Jak dbać o oczy podczas pracy przy komputerze? >>
Zmęczone oczy? Daj im odpocząć! Sposoby na poprawę widzenia >>
Ochrona oczu - nawilżenie >>

dr Lidia Lesiewicz, lekarz okulista

Objawy oczne

Przekrwione oczy, zespół suchego oka, zapalenie spojówek, zaćma czy jaskra oraz alergie oczu. To najczęstsze z dotykających nas dolegliwości oczu. Dowiedz się z naszych artykułów jak przebiega leczenie tych schorzeń, kto jest na nie narażony i jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.
Przeczytaj również:

Objawy oczne

Przekrwione oczy, zespół suchego oka, zapalenie spojówek, zaćma czy jaskra oraz alergie oczu. To najczęstsze z dotykających nas dolegliwości oczu. Dowiedz się z naszych artykułów jak przebiega leczenie tych schorzeń, kto jest na nie narażony i jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.