Jak dbać o oczy

Czynników drażniących na co dzień jest tak wiele, że troska o oczy jest koniecznością.
dr Lidia Lesiewicz, lekarz okulista
Krople do oczu
WYRÓB MEDYCZNY
Starazolin® Suche i Podrażnione Oczy

Starazolin® Suche i Podrażnione Oczy

Więcej niż zwykłe krople nawilżające

SPRAWDŹ
Artykuły mają charakter edukacyjny i nie odnoszą się do działania i stosowania produktów. Zawarte w nich treści nie zastępują porady lekarskiej.

Krople do oczu - luksus, fanaberia, czy konieczność?

Domowe sposoby na podrażnione oczy czy sen nie wystarczają jak kiedyś, aby chronić oczy przed wpływem czynników drażniących. Rozwój technologii, zmiana sposobu pracy i zmiany klimatyczne sprawiły, że oczy męczą się szybciej i trudniej regenerują. Warto pomóc oczom, stosując krople do oczu o zaawansowanej formule i bezpieczeństwie nawet codziennej aplikacji.

Krople do oczu to nie tylko kaprys i ładny gadżet, choć doskonale mogą komponować się na szafce nocnej czy w szufladzie biurka. Nie są też fanaberią a koniecznością. Statystyki nie kłamią. Coraz więcej osób skarży się na podrażnione oczy, głównie pieczenie i suchość. Częściej też pracujemy przed ekranem laptopa, korzystamy z telefonu, relaksujemy się przed telewizorem czy tabletem. Takie obciążenie dla oczu może wywołać podrażnienie i dyskomfort, który wymaga stosowania kropli nawilżających nowej generacji o szybkim i długotrwałym działaniu. 

 

Dlaczego oczy są podrażnione?

Dolegliwości oczu powodują u pacjentów dyskomfort: pieczenie, suchość, uczucie ciała obcego pod powiekami, zmęczenie, zaczerwienienie, tarcie pod powiekami, swędzenie, łzawienie, konieczność pocierania oczu. Występują one też coraz częściej, a przyczyn należy szukać w zmieniających się warunkach środowiskowych, trybie pracy i spędzaniu wolnego czasu, oraz kondycji organizmu.

Cały czas rośnie stopień zanieczyszczenia powietrza i smogu, dłużej i częściej przebywamy w pomieszczeniach klimatyzowanych, począwszy od środków transportu po pracę i centra handlowe. Zmieniają się też sposoby spędzania wolnego czasu: dostępność technologii typu smartfon, czytniki elektroniczne zamiast książek i wciągające seriale na platformach, których oglądanie trudno ograniczyć do jednego odcinka, bardzo obciążają oczy, powodują też rzadsze mruganie. Coraz więcej osób nosi soczewki kontaktowe zamiast okularów, używa więcej różnych kosmetyków, które mogą podrażniać oczy. Oko ludzkie nie nadąża z nawilżaniem spojówek, przy ograniczonej ilości mrugnięć. Stąd pacjenci częściej skarżą się na podrażnienie i dyskomfort.

Czy „siedzenie” przed komputerem niszczy oczy?

Wpatrywanie się w ekran komputera, podobnie jak smartfona, tabletu, w ekran kinowy czy czytnik powoduje, że rzadziej mrugamy. A mruganie jest nam potrzebne, gdyż przy zamykaniu powieki następuje równomierne rozprowadzenie filmu łzowego. Patrzenie w ekran urządzeń elektronicznych osłabia także mięśnie oka, wymusza skupienie na jednej płaszczyźnie. Normalnie patrzymy na przedmioty znajdujące się w różnej odległości o umiarkowanym kontraście. Praca przy komputerze wymaga długotrwałej koncentracji wzroku i naraża oczy na sztuczne światło. Niezwykle niebezpieczne jest korzystanie z urządzeń w nocy, bez dodatkowego oświetlenia.

Zmęczone oczy – dlaczego codziennie trzeba dbać o wzrok

O oczy trzeba szczególnie dbać i nie tylko od czasu do czasu, ale regularnie wprowadzając dobre nawyki. Nie jest to żadna fanaberia a konieczność, jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem do późnej starości. Należy rozsądnie korzystać z urządzeń elektronicznych i zorganizować pracę tak, aby mieć czas na przerwę i gimnastykę oczu. Należy zadbać o oświetlenie i dostęp do światła dziennego. Warto w pokoju biurowym mieć rośliny i relaksować oczy ich widokiem! Należy też zwrócić uwagę na wielkość liter dokumentów, zbyt małe obciążają oczy i powodują ich szybkie zmęczenie. Przerwę w pracy można inaczej wykorzystać, niż korzystając z telefonu.

Można także zastanowić się nad wyborem kosmetyków do makijażu i demakijażu oczu. Choć producenci proponują produkty o długotrwałym działaniu, to ich usuwanie wymaga silnych środków i wymusza dodatkowe pocieranie oczu. Stosowanie produktów bez konserwantów lub o ograniczonej ilości, podkreślanie naturalnego piękna z ograniczoną ilością kosmetyków, to dobry trend także dla oczu.

Krople do oczu – miej zawsze w zasięgu wzroku!

Czynników drażniących na co dzień jest tak wiele, że troska o oczy jest koniecznością. Jak dbać o oczy, aby zminimalizować podrażnienia i zmęczenie? Z pomocą przychodzą krople do oczu z kwasem hialuronowym, które szybko, intensywnie i długotrwale nawilżają oraz chronią oczy. Na rynku dostępne są też produkty dla wymagających oczu, które nie zawierają konserwantów i ich skład wzbogacony jest dodatkowo o dekspantenol. Jest to substancja, która należy do witamin grupy B i wspiera działanie kwasu hialuronowego.

Przy wyborze produktów, warto być wymagającym co do składu produktów, bezpieczeństwa stosowania, szybkości efektu ulgi oraz długotrwałości działania. Ważne, żeby produkty nie uzależniały oczu i nie zaburzały wydzielania filmu łzowego. Krople do oczu stały się niezbędnikiem dla oczu, nie tylko jako stały element szafki nocnej, ale też szuflady biurka w pracy, czy torebki. Warto je mieć zawsze przy sobie: w biurze, w domu, na wakacjach.

 

Powiązane artykuły:

Czy krople mogą chronić oczy? >>
Krople do oczu bez recepty >>
Sztuczne łzy - czym są i kiedy je stosować? >>

dr Lidia Lesiewicz, lekarz okulista

Objawy oczne

Przekrwione oczy, zespół suchego oka, zapalenie spojówek, zaćma czy jaskra oraz alergie oczu. To najczęstsze z dotykających nas dolegliwości oczu. Dowiedz się z naszych artykułów jak przebiega leczenie tych schorzeń, kto jest na nie narażony i jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.
Przeczytaj również:

Objawy oczne

Przekrwione oczy, zespół suchego oka, zapalenie spojówek, zaćma czy jaskra oraz alergie oczu. To najczęstsze z dotykających nas dolegliwości oczu. Dowiedz się z naszych artykułów jak przebiega leczenie tych schorzeń, kto jest na nie narażony i jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.