Objawy oczne

Występuje wiele czynników drażniących ludzkie oko. Jedne z nich podrażniają bardziej, inne mniej, a wszystko zależy głównie od indywidualnej wrażliwości konkretnej osoby.
dr n. med. Małgorzata Mulak, lekarz okulista
Artykuły mają charakter edukacyjny i nie odnoszą się do działania i stosowania produktów. Zawarte w nich treści nie zastępują porady lekarskiej.

Podrażnienia oczu

Dowiedz się jakie czynniki podrażniają oko, dlaczego pojawia się drganie oka, dlaczego oko jest czerwone? Na te pytania odpowiada ekspert.

Jakie czynniki podrażniają oko?

Występuje wiele czynników drażniących ludzkie oko. Jedne z nich podrażniają bardziej, inne mniej, a wszystko zależy głównie od indywidualnej wrażliwości konkretnej osoby. Do najczęściej drażniących czynników można zaliczyć: kurz, dym, promienie słoneczne, wiatr, chlorowaną wodę, klimatyzację, soczewki kontaktowe, długotrwałą pracę przy monitorze komputera, czy wielogodzinne oglądanie telewizji.

Dlaczego pojawia się drżenie powiek?

Drżenie powiek (tik) jest spowodowane niekontrolowanymi skurczami mięśnia okrężnego powiek. Zwykle są to krótkotrwałe objawy, dotyczące powieki górnej. Tło dolegliwości jest bardzo różnorodne, wśród możliwych przyczyn wymienia się stres, przemęczenie, brak snu, ale także niedobór pewnych mikroelementów i witamin takich jak magnez, wapń czy witamina B. Czasami tik ma podłoże psychologiczne. Jeżeli drżenie występuje sporadycznie, ustępuje po kilku minutach, to nie ma powodu do obaw. Utrzymujące się tiki, powiązane z zadrażnieniem gałki ocznej mogą być jednym z objawów zapalenia skóry powiek, spojówek, rogówki, a nawet niektórych postaci jaskry. Nie należy lekceważyć tej dolegliwości, jeżeli utrzymuje się dłuższy czas, a szczególnie, gdy towarzyszy jej opadanie powieki lub nagle występujący zez - może to być objaw poważnej choroby neurologicznej. Leczenie zwykłego tiku polega na wyrównaniu niedoborów witaminowych, uregulowaniu trybu życia i unikanie czynników wywołujących (kawa, alkohol, papierosy). Czasem skuteczne są iniekcje botulinowe, akupunktura lub psychoterapia. Jeżeli drżenie powiek jest j elementem składowym choroby okulistycznej lub neurologiczne, to zalecana terapia zależy od przyczyny.

Czy czerwone pęknięcia na oku są powodem do niepokoju?

Pęknięcie drobnego naczynia na powierzchni gałki ocznej powoduje tzw. wylew podspojówkowy, co zwykle jest powodem dużego niepokoju. Przyczyną może być uraz (wtedy też zwykle występują inne objawy), ale czasem może wystąpić samoistnie. Często jest spowodowane zwyżką ogólnego ciśnienia tętniczego lub wykonywaną pracą fizyczną np. dźwiganiem. Wylew podspojówkowy, jeżeli nie ma innych zaburzeń (np. pogorszenie widzenia), zwykle po paru dniach wchłania się samoistnie - tak jak siniak. Można stosować krople nieco zmniejszające kruchość naczyń lub celem zmniejszenia dyskomfortu krople nawilżające. U osób z chorobami hematologicznymi, niewyrównanym ciśnieniem ogólnym lub cukrzycą incydenty tego rodzaju mogą się powtarzać.

 

Powiązane artykuły:

Ciało obce w oku - objawy i pierwsza pomoc >>
Dym tytoniowy szkodzi Twoim oczom! >>
Czerwone, piekące oczy - co robić, gdy piecze? >>

Konsultacje medyczne: dr med. Małgorzata Mulak, Katedra i Klinika Okulistyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Objawy oczne

Przekrwione oczy, zespół suchego oka, zapalenie spojówek, zaćma czy jaskra oraz alergie oczu. To najczęstsze z dotykających nas dolegliwości oczu. Dowiedz się z naszych artykułów jak przebiega leczenie tych schorzeń, kto jest na nie narażony i jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.
Przeczytaj również:

Objawy oczne

Przekrwione oczy, zespół suchego oka, zapalenie spojówek, zaćma czy jaskra oraz alergie oczu. To najczęstsze z dotykających nas dolegliwości oczu. Dowiedz się z naszych artykułów jak przebiega leczenie tych schorzeń, kto jest na nie narażony i jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.