O oczach

Współczesny styl życia nie najlepiej wpływa na kondycję wzroku. Godziny przed komputerem, telewizorem czy telefonem oraz przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych i przy sztucznym oświetleniu mogą znacznie nadwyrężać nasz zmysł widzenia.
Lek. Irena Wojtowicz

Zmęczone oczy? Daj im odpocząć! Sposoby na poprawę widzenia

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Wzrok to zmysł, bez którego nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania. To dzięki niemu możemy cieszyć się pięknem świata. Często jednak zapominamy zadbać o zdrowie i dobrą formę naszych oczu, doprowadzając do ich przemęczenia. Czy istnieje skuteczny sposób na zmęczone oczy?

Zmęczony wzrok – objawy

Współczesny styl życia nie najlepiej wpływa na kondycję wzroku. Godziny przed komputerem, telewizorem czy telefonem oraz przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych i przy sztucznym oświetleniu mogą znacznie nadwyrężać nasz zmysł widzenia. Wiele osób skarży się na zmęczone oczy - objawy, które zaczynają się niewinnie, mogą narastać, a lekceważone powodować poważne konsekwencje dla zdrowia. Do najczęstszych dolegliwości należą swędzenie i pieczenie oczu, wrażenie suchości oka i piasku pod powiekami, a także zaczerwienienie. Ponadto występować może łzawienie, drżenie powiek i niewyraźne widzenie. Zmęczone oczy od komputera czy warunków środowiska bywają przyczyną częstych bólów głowy i migren, bólów gałki ocznej, nadwrażliwości na światło, a nawet światłowstrętu.

Przyczyny zmęczonego wzroku

Jakie mogą być przyczyny zmęczonego wzroku? Najczęściej jest to wynik zbyt długiego wpatrywania się w ekran sprzętu elektronicznego podczas codziennej pracy czy relaksu. Oko przez dłuższy czas skupione jest na jednym punkcie, przez co dochodzi do przemęczenia mięśni oraz zwiększonego obciążenia nerwów wzrokowych. Ciekawe treści, które oglądamy, sprawiają, że zapominamy o mruganiu z odpowiednią częstotliwością, a to doprowadza do wysychania niezbędnego (do nawilżania) na powierzchni oka filmu łzowego. Dodatkowo światło z ekranu wymusza nieustanną adaptację źrenic, co przyczynia się do szybszego męczenia. Podobne problemy powodować będzie czytanie bardzo drobnego druku, szczególnie przy nieodpowiednim oświetleniu, czy zbyt długie wpatrywanie się w odległe lub bardzo bliskie przedmioty - na przykład przy szyciu, robótkach ręcznych albo naprawach małych sprzętów. Niekorzystnie na oczy wpływa też suche powietrze, unoszące się w nim pyły i zanieczyszczenia oraz przebywanie w wysokich temperaturach. Narażenie na promienie UV podczas upalnych słonecznych dni również przyczynia się do zmęczenia wzroku.
Innym powodem zmęczonych oczu i niewyraźnego widzenia jest nieodpowiednia, źle zbilansowana dieta. Niedobory witamin i minerałów odpowiedzialnych za funkcjonowanie wzroku, powodują szybsze męczenie się oczu i pogorszenie jakości wzroku.
Pamiętajmy, że zmęczone oczy mogą także być wynikiem braku lub nieodpowiedniej korekcji wady wzroku. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do okulisty, aby zbadał wzrok i dobrał odpowiednie okulary lub soczewki.

Higiena pracy przy komputerze

Długie godziny spędzone przed ekranem mogą negatywnie wpływać na wzrok. W związku z tym warto wprowadzić do życia kilka podstawowych zasad pracy przy komputerze, które pozwolą ograniczyć przemęczenie oczu. Jeśli musimy pracować przed komputerem, a obawiamy się zmęczonych oczu, co robić? W pierwszej kolejności odsuńmy monitor na odległość 40-75 cm1 od oczu, jego górny brzeg powinien być poniżej poziomu oczu. Monitor należy ustawić idealnie przed użytkownikiem i nieznacznie odchylić do tyłu, obraz powinien być ostry i wyraźny. Zadbajmy o to, aby oświetlenie w pomieszczeniu było rozproszone, dzięki czemu światło nie będzie odbijało się na monitorze. Jeśli nosimy okulary, wybierzmy do pracy te z antyrefleksem.

Starajmy się robić częste przerwy, odrywając wzrok od ekranu i spoglądać w tym czasie daleko w przestrzeń, na przykład za okno. Jeśli nasza praca wymaga długotrwałego używania komputera, spróbujmy wygospodarować trochę wolnego na aktywności, które nie obciążają oczu, na przykład spacery na świeżym powietrzu.

Krople na zmęczone oczy. Które wybrać?

Analizując, co wybrać na zmęczone oczy, podpowiadamy, że dobrym sposobem jest użycie kropli nawilżających. Warto sięgać po te, które dodatkowo łagodzą podrażnienia oraz chronią powierzchnię oka. Pożądane substancje w takich produktach to hialuronian sodu i deksopantenol, stabilizujące film łzowy i ułatwiające regenerację powierzchni oka. Krople należy nanieść na zmęczone oczy i kilkukrotnie mrugnąć, aby roztwór równomiernie się rozprowadził. Jeśli problem jest bardziej nasilony, aplikację można powtarzać kilka razy dziennie, zgodnie zaleceniami producenta.

Okłady na zmęczone oczy również mogą okazać się pomocne. Do ich przygotowania sprawdzą się napary ziołowe, np. z rumianku, bławatka czy świetlika lub inne ogólnodostępne produkty o właściwościach kojących - jak schłodzone plasterki ogórka czy zimne mleko. Warto pamiętać też o regularnym mruganiu podczas pracy przy komputerze i nawilżaniu powietrza w mieszkaniach (nawilżacze, mokre ręczniki, wietrzenie pomieszczeń), zwłaszcza w sezonie grzewczym. Istotne w utrzymaniu dobrej kondycji całego organizmu, w tym również oczu, są ponadto: odpowiednio długi sen, właściwe nawodnienie oraz zbilansowana dieta, bogata w witaminy A, C, E i kwasy tłuszczowe Omega-3. Pozytywny wpływ na kondycję oka będzie miało również stosowanie oświetlenia o nie za słabym i nie za mocnym natężeniu oraz raz na jakiś czas robienie przerwy w pracy wzrokowej, polegające na zamknięciu na chwilę oczu.

Powiązane artykuły:

Jak dbać o oczy podczas pracy przy komputerze? >>
Wpływ promieniowania UV na wzrok >>
Zdrowie oczu a praca w biurze >>

 

Lek. Irena Wojtowicz

Bibliografia:

  1. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Dz.U.98.148.973 

O oczach

Oczy to bardzo ważny narząd naszego ciała. Dzięki nim możemy poznawać świat i w nim funkcjonować. Przeczytaj nasze artykuły i wzbogać swoją wiedzę na temat podstaw funkcjonowania oczu i zmysłu wzroku. Poznaj fakty i mity na temat oczu oraz różne ciekawostki.
Przeczytaj również: