Jak dbać o oczy

Zapuszczając krople do oczu staraj się nie dotykać końcówką buteleczki do oka lub rzęs, ponieważ w ten sposób przenosisz bakterie.
dr n. med. Maria Lewandowska-Furmanik
Krople do oczu
WYRÓB MEDYCZNY
Starazolin® HydroBalance PPH

Starazolin® HydroBalance PPH

Skuteczne i długotrwałe nawilżenie dla suchych i zmęczonych oczu

SPRAWDŹ
Artykuły mają charakter edukacyjny i nie odnoszą się do działania i stosowania produktów. Zawarte w nich treści nie zastępują porady lekarskiej.

Jak prawidłowo aplikować krople do oczu?

Dla wielu osób aplikacja kropli do oczu nie jest ani łatwa, ani przyjemna. Nieprawidłowe zapuszczanie kropli może być przyczyną podrażnienia oczu (np. zakłucie się końcówką buteleczki), czy też niepowodzenia kuracji w momencie, kiedy lek nie pozostaje w oku, ale przez drogi łzowe dostaje się do nosa i gardła.

Jak więc prawidłowo i bezpiecznie zapuszczać krople do oczu? Oto niezbędne wskazówki:

  • Dokładnie umyj ręce przed i po każdym zapuszczeniu kropli, aby nie przenosić bakterii.
  • Odchyl głowę do tyłu lub, jeśli jest Ci wygodniej, połóż się na płasko.
  • Za pomocą palca wskazującego odsuń dolną powiekę i w powstałe zagłębienie wpuść krople z odległości ok 1-2 cm, starając się kierować ją w zewnętrzny kącik oka.
  • Po zakropleniu produktu należy przez chwilę uciskać punkt łzowy, znajdujący się w wewnętrznym kąciku oka, aby zapobiec dostaniu się preparatu do dróg łzowych.
  • Następnie czynność powtórz w drugim oku.
  • Pamiętaj, że worek spojówkowy jest w stanie przyjąć nie więcej niż 1 kroplę leku, nie ma więc potrzeby stosowania większej ilości, ponieważ nadmiar i tak zostanie usunięty z oka. Tym samym nie obawiaj się przedawkowania kropli. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy chcemy „przemyć” oko (np. kiedy coś nam do niego wpadnie).
  • Zapuszczając krople do oczu staraj się nie dotykać końcówką buteleczki do oka lub rzęs, ponieważ w ten sposób przenosisz bakterie.
  • Jeśli stosujesz kilka różnych rodzajów kropli do oczu np. antybiotyki i sztuczne łzy, pamiętaj, aby preparaty sztucznych łez zawsze stosować na końcu, a pomiędzy poszczególnymi aplikacjami robić min 10-15 min. przerwy, co pozwala na właściwe działanie każdego z preparatów.

Aby krople spełniały swoje zadanie należy zawsze:

  • zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania,
  • przestrzegać terminu ważności preparatu,
  • przechowywać go w suchym miejscu,
  • nie narażać go ani na zbyt niską, ani zbyt wysoką temperaturę,
  • chronić przed słońcem.

Prawidłowa technika zakraplania leku wpływa na jego skuteczność. Przestrzegając powyższych zasad każdy z nas będzie w stanie zrobić to samodzielnie i prawidłowo.

 

Powiązane artykuły:

Kwas hialuronowy – naturalne wsparcie dla Twojego oka >>
Jakie krople do oczu wybrać? >>
Krople do oczu bez recepty >>

Konsultacje medyczne: dr n. med. Maria Lewandowska-Furmanik

Jak dbać o oczy

Wzrok wykorzystujemy do codziennego działania, niejednokrotnie nadwyrężamy oczy w codziennym funkcjonowaniu poprzez długotrwałe skupianie wzroku, często kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran. Dowiedz się z naszych artykułów jak dbać o oczy by zapobiec zmęczeniu, wysuszeniu oczu.
Przeczytaj również:

Jak dbać o oczy

Wzrok wykorzystujemy do codziennego działania, niejednokrotnie nadwyrężamy oczy w codziennym funkcjonowaniu poprzez długotrwałe skupianie wzroku, często kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran. Dowiedz się z naszych artykułów jak dbać o oczy by zapobiec zmęczeniu, wysuszeniu oczu.