Jak dbać o oczy

Dlatego tak ważna jest chwila przerwy, podczas której rozluźniamy akomodacje poprzez np. patrzenie na odległe przedmioty czy krajobraz za oknem.
dr n. med. Maria Lewandowska-Furmanik
Krople do oczu
WYRÓB MEDYCZNY
Starazolin® Suche i Podrażnione Oczy

Starazolin® Suche i Podrażnione Oczy

Więcej niż zwykłe krople nawilżające

SPRAWDŹ
Artykuły mają charakter edukacyjny i nie odnoszą się do działania i stosowania produktów. Zawarte w nich treści nie zastępują porady lekarskiej.

Jak dbać o oczy podczas pracy przy komputerze?

Komputery zdominowały nasze życie. Korzystają z nich osoby niemal w każdym wieku - od dzieci po osoby starsze, nie tylko w domu, ale także w szkole czy w pracy. Częsta praca przy komputerze nie jest, niestety, obojętna dla naszych oczu. Najczęstszymi dolegliwościami na jakie skarżą się użytkownicy komputerów są zaczerwienienie lub zmęczenie oczu, a także uczucie piasku pod powiekami.

Co sprawia, że długotrwała praca przed monitorem wpływa negatywnie na nasze oczy?

Po pierwsze promieniowanie emitowane przez ekran komputera. Pomimo coraz nowocześniejszych technik stosowanych przy produkcji monitorów nie da się go wyeliminować.

Należy do niego promieniowanie:

  • rentgenowskie,
  • ultrafioletowe,
  • podczerwone,
  • niskocząsteczkowe.

Każde z nich przyczynia się do podrażnienia gałki ocznej, zwłaszcza jeśli towarzyszy im dodatkowo złe oświetlenie miejsca pracy czy obecna w pomieszczeniu klimatyzacja.

Ponadto pracując przy komputerze rzadziej mrugamy, co jest kolejną przyczyną nadmiernego wysychania gałki ocznej. Często także zapominamy o robieniu przerw w pracy i ćwiczeniu wzroku, co z kolei może być przyczyną tzw. skurczu akomodacyjnego, kiedy to mięśnie gałki ocznej „przyzwyczajają się” do patrzenia głównie na bliskie przedmioty. Doprowadza to do problemów z akomodacją, a tym samym zaburza prawidłową ostrość wzroku.

Dlatego tak ważna jest chwila przerwy, podczas której rozluźniamy akomodacje poprzez np. patrzenie na odległe przedmioty czy krajobraz za oknem.

Kolejną przyczyną nadmiernego wysychania oka podczas pracy przed monitorem jest jonizacja powietrza, która powoduje elektryzowanie się skóry twarzy i rogówki oraz zwiększa przyciąganie zanieczyszczeń obecnych w powietrzu.

Do najczęstszych dolegliwości podczas pracy przy komputerze należą:

  • zmęczenie i zaczerwienienie oczu,
  • świąd,
  • nieostre widzenie zwłaszcza podczas przenoszenia wzroku z bliskich na dalekie przedmioty,
  • nadmierne łzawienie.

Symptomy te mogą pojawić się po kilku godzinach lub po kilku miesiącach czy latach pracy przed monitorem, w zależności od osobniczej wrażliwości.

Co zrobić, aby zminimalizować dolegliwości?
Należy pamiętać o robieniu co 1-2 godziny kilkuminutowych przerw podczas pracy, wykorzystując ten moment na ćwiczenie wzroku i popatrzenie w dal. Zadbajmy także o miejsce pracy - odpowiednie oświetlenie, ustawienie monitora czy nawilżenie powietrza, które korzystnie wpłynie na nasze oczy, a tym samym na nasze samopoczucie. Najzdrowszym jest oświetlenie naturalne, jednak zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym jest ono krócej dostępne. Najlepiej wówczas używać oświetlenia sufitowego.

Starajmy się, aby monitor nie był ustawiony naprzeciw okna, gdyż wszelkie ewentualne odblaski mogą być przyczyną nadmiernego mrużenia oczu, a tym samym ich szybszego męczenia. Na zmęczenie narządu wzroku wpływa także duży kontrast między ekranem komputera, a otaczającym je tłem.

Ekran komputera powinien znajdować się w odległości około pół metra od naszych oczu, a górna krawędź monitora powinna znajdować się lekko poniżej poziomu wzroku.

Pamiętajmy także, aby codziennie wypijać minimum 2 litry płynów, co zapewni nam nawilżenie wszystkich tkanek organizmu, w tym oka, „od wewnątrz”.

Dobrze, aby w pomieszczeniu, w którym znajduje się komputer, było dużo zieleni, kolor ten bowiem działa uspokajająco na oczy. Niezbędnym produktem dla każdego, kto codziennie spędza czas przed komputerem mogą być krople nawilżające, które szybko i skutecznie przyniosą ulgę naszym oczom.

 

Powiązane artykuły:

Ochrona oczu - nawilżenie >>
Kiedy nasze oczy potrzebują kropli nawilżających? >>
Jak komputer wpływa na oczy? >>

Konsultacje medyczne: dr n. med. Maria Lewandowska-Furmanik

Jak dbać o oczy

Wzrok wykorzystujemy do codziennego działania, niejednokrotnie nadwyrężamy oczy w codziennym funkcjonowaniu poprzez długotrwałe skupianie wzroku, często kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran. Dowiedz się z naszych artykułów jak dbać o oczy by zapobiec zmęczeniu, wysuszeniu oczu.
Przeczytaj również:

Jak dbać o oczy

Wzrok wykorzystujemy do codziennego działania, niejednokrotnie nadwyrężamy oczy w codziennym funkcjonowaniu poprzez długotrwałe skupianie wzroku, często kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran. Dowiedz się z naszych artykułów jak dbać o oczy by zapobiec zmęczeniu, wysuszeniu oczu.