Jak dbać o oczy

Regularne nawilżanie oczu i stosowanie kropli sprzyja naturalnemu oczyszczaniu oczu, codziennej higienie i pielęgnacji.
dr Lidia Lesiewicz, lekarz okulista
Krople do oczu
WYRÓB MEDYCZNY
Starazolin® Suche i Podrażnione Oczy

Starazolin® Suche i Podrażnione Oczy

Więcej niż zwykłe krople nawilżające

SPRAWDŹ
Artykuły mają charakter edukacyjny i nie odnoszą się do działania i stosowania produktów. Zawarte w nich treści nie zastępują porady lekarskiej.

Jak dbać o oczy? - 5 dobrych nawyków

Praca przy komputerze, podobnie jak ekran tabletu, telefonu, wiatr, słońce, pył, klimatyzacja, czy niewłaściwa dieta mogą negatywnie wpływać na kondycję oczu. Należy jednak pamiętać, że zmęczonych, podrażnionych, przekrwionych oczu można łatwo uniknąć, nie rezygnując z pracy przy komputerze, czy relaksu w domu i na świeżym powietrzu. Czy wiesz, że wystarczy tylko 5 dobrych nawyków, aby chronić oczy?

Zmęczone, suche i przekrwione oczy - czy można tego uniknąć?

Coraz więcej czynników wpływa na stan oczu. Zmienia się charakter pracy i relaksu – więcej czasu spędzamy przed monitorem komputera, w wolnej chwili korzystamy z tabletu, telefonu, czy zwyczajnie mamy ochotę obejrzeć kilka odcinków ulubionego serialu. Odpoczynek na świeżym powietrzu, zwłaszcza w warunkach smogu i alergenów sprawia, że oczy stają się podrażnione, suche i przekrwione. Wymagają ochrony i nawilżania, tak by zachować doskonałą kondycję na długie lata. Wprowadzenie dobrych, regularnych nawyków mniejsza dolegliwości i chroni oczy przed czynnikami drażniącymi.

Praca przy komputerze - jak dbać o oczy?

Ludzkie oko mruga około dwanaście razy na minutę. Tak częste mruganie chroni oczy, nawilża spojówkę i rogówkę. Praca przy komputerze, oglądanie telewizji, korzystanie z tabletu czy telefonu sprawia, że ludzkie oko mruga rzadziej. Zaburza także sposób widzenia – oczy zamiast oglądać na przemian przedmioty bliższe i oddalone, długotrwale skupiają wzrok na jednym punkcie. W ten sposób spada poziom nawilżenia i osłabione zostają mięśnie oka.

Dlatego pracę przy komputerze należy zorganizować tak, aby wspierała ochronę oczu. Trzeba pamiętać o regularnych przerwach w trakcie pracy przy komputerze, skierowaniu wzroku w inną stronę i małej gimnastyce oczu. Warto ustawić monitor bokiem do światła naturalnego, tak aby ekran nie odbijał refleksów, które dodatkowo obciążają wzrok. Podstawą jest też nawilżanie oczu kroplami, które warto mieć zawsze pod ręką.

Krople do oczu - ochrona oczu na co dzień

Oczy codziennie narażone są na działanie czynników drażniących i powodujących ich wysychanie. Pomóc mogą krople do oczu, o skutecznym i długotrwałym działaniu nawilżającym. Ważne jest, aby przynosiły szybką ulgę zmęczonym i podrażnionym oczom.

Dlaczego nie możemy czekać zbyt długo na działanie kropli do oczu? Warto pamiętać, że na co dzień, oprócz pracy przy komputerze obciążającej oczy, zanim zrelaksujemy się oglądając ulubiony serial, zwykle jeszcze szybko musimy samochodem podjechać na zakupy do supermarketu. I tu pojawiają się kolejne czynniki drażniące oczy - zazwyczaj sklep jest klimatyzowany, a prowadzenie pojazdu i skupienie wzroku na drodze, dodatkowo obciąża oczy. Takich codziennych sytuacji oczywiście jest bardzo wiele. Dlatego szybka ulga i długotrwałe nawilżenie to ważne zalety przy wyborze kropli do oczu.

5 dobrych nawyków, by dbać o oczy

Już wiemy, że o oczy należy regularnie dbać, nawilżać i badać. Można to robić na różne sposoby, ale warto pamiętać i regularnie stosować 5 ważnych nawyków, które sprzyjają ochronie oczu na co dzień.

 • Nawyk 1: Regularne nawilżenie
  Czynniki drażniące oczy występują i w zamkniętych pomieszczeniach i na powietrzu, w trakcie pracy, relaksu, codziennej pielęgnacji kosmetykami. Dlatego należy zadbać o odpowiednie nawilżenie oczu. Regularne stosowanie kropli do oczu o działaniu długotrwale nawilżającym i szybko przynoszącym ulgę zmęczonym oczom, to podstawa! Warto wybrać takie, które można stosować regularnie i aplikować 3-5 razy na dobę. Opakowania kropli do oczu są niewielkich rozmiarów, można je zapakować do torebki lub trzymać w szufladzie biurka, gotowe do użycia i zawsze pod ręką.
 • Nawyk 2: Ochrona oczu przed Słońcem, wiatrem, pyłem
  Nie tylko praca przy komputerze obciąża wzrok. Na stan oczu mają wpływ czynniki środowiskowe: promienie słońca, wiatr czy pył i smog. O nawilżeniu i ochronie oczu należy pamiętać i na wakacjach na łonie natury i w mieście. Obok nawilżających kropli do oczu, warto nosić okulary z co najmniej filtrem UV, i nie tylko latem, ale i zimą, także przy uprawianiu sportów outdorowych.
 • Nawyk 3: Badanie wzroku
  Mało lubiane, często unikane badanie wzroku należy wykonywać regularnie, przynajmniej raz na pół roku. Jest bezbolesne, pozwala kontrolować kondycję oczu i szybko reagować na niekorzystne zmiany.
 • Nawyk 4: Praca z przerwą na odpoczynek i ćwiczenia dla oczu
  Praca przed komputerem, czy praca w warunkach silnego pylenia na przykład w piekarni, na placu budowy, wymagająca kontaktu z substancjami drażniącymi w laboratorium wymusza szczególną troskę i ochronę oczu. Warto również pamiętać o przerwach w pracy i zapewnić w tym czasie odpoczynek dla oczu, niekoniecznie przed ekranem telefonu. To także chwila, by nawilżyć oczy kroplami do oczu.
 • Nawyk 5: Dieta i codzienna pielęgnacja
  Regularne nawilżanie oczu i stosowanie kropli sprzyja naturalnemu oczyszczaniu oczu, codziennej higienie i pielęgnacji. Unikanie drażniących oczy kosmetyków, przerwa od makijażu i codzienny demakijaż pozwolą oczom odpocząć. Równie ważna jest dieta, zwłaszcza bogata w witaminy A, C, E oraz cynk i magnez.

 

dr Lidia Lesiewicz, lekarz okulista

Jak dbać o oczy

Wzrok wykorzystujemy do codziennego działania, niejednokrotnie nadwyrężamy oczy w codziennym funkcjonowaniu poprzez długotrwałe skupianie wzroku, często kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran. Dowiedz się z naszych artykułów jak dbać o oczy by zapobiec zmęczeniu, wysuszeniu oczu.
Przeczytaj również:

Jak dbać o oczy

Wzrok wykorzystujemy do codziennego działania, niejednokrotnie nadwyrężamy oczy w codziennym funkcjonowaniu poprzez długotrwałe skupianie wzroku, często kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran. Dowiedz się z naszych artykułów jak dbać o oczy by zapobiec zmęczeniu, wysuszeniu oczu.