Jak dbać o oczy

Krople nawilżające zaleca się stosować ok. 3-4 razy dziennie, a przy silnych dolegliwościach nawet co 2 dwie godziny.
Krople do oczu
WYRÓB MEDYCZNY
Starazolin® HydroBalance PPH

Starazolin® HydroBalance PPH

Skuteczne i długotrwałe nawilżenie dla suchych i zmęczonych oczu

SPRAWDŹ
Artykuły mają charakter edukacyjny i nie odnoszą się do działania i stosowania produktów. Zawarte w nich treści nie zastępują porady lekarskiej.

Sztuczne łzy - czym są i kiedy je stosować?

Sztuczne łzy to cała gama preparatów dostępnych bez recepty, których celem jest przyniesienie ulgi w dolegliwościach związanych z tzw. zespołem suchego oka. Zadaniem tych produktów jest przyniesienie ulgi oczom poprzez m.in. ich nawilżenie. Dla oczu bezpieczniejsze są preparaty nie posiadające w swym składzie konserwantów, ponieważ środki konserwujące mogą powodować dodatkowe podrażnienie oka.

Kiedy należy sięgnąć po preparaty sztucznych łez?

Jeśli odczuwasz dolegliwości pod postacią uczucia zmęczenia oczu, suchości, masz wrażenie "piasku pod powiekami" to znak, że potrzebujesz pomocy w postaci kropli nawilżających.

Do najczęstszych przyczyn powodujących takie objawy zaliczamy:

 • wielogodzinną pracę przed komputerem,
 • częste oglądanie telewizji,
 • długotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym środowisku,
 • częste narażenie na działanie wiatru i promieniowania UV,
 • pracę przy sztucznym oświetleniu,
 • częste przebywanie w klimatyzowanych bądź ogrzewanych pomieszczeniach,
 • noszenie soczewek kontaktowych,
 • przewlekłe stosowanie innych kropli do oczu zawierających konserwanty (np. podczas leczenia chorób takich jak jaskra czy częste stany zapalne spojówek itp.).

Dolegliwości związane z suchym okiem mogą także pojawić się:

 • w czasie długotrwałego stosowania doustnej antykoncepcji,
 • w okresie menopauzy,
 • u osób mających choroby ogólnoustrojowe, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów czy cukrzyca.

Jeśli jesteś narażony na działanie któregokolwiek (choćby jednego!) z powyższych czynników i odczuwasz dolegliwości z tym związane, może to oznaczać, że preparaty sztucznych łez są jak najbardziej dla Ciebie wskazane. Krople nawilżające zaleca się stosować ok. 3-4 razy dziennie, a przy silnych dolegliwościach nawet co 2 dwie godziny.

Należy jednak pamiętać, że w momencie, kiedy dolegliwości bólowe i zaczerwienienie oczu utrzymują się, czy też dochodzi do pogorszenia widzenia, należy niezwłocznie zgłosić się do okulisty, gdyż mogą być to objawy poważniejszych schorzeń oczu, których nie należy bagatelizować.

Dobre nawyki

Oprócz stosowania kropli typu sztuczne łzy spróbujmy zmienić choć trochę własne nawyki.

Starajmy się jak najmniej korzystać z klimatyzacji (zarówno w pracy jak i w samochodzie), w okresie grzewczym stosować nawilżacze powietrza, wypijać minimum 2 litry płynów dziennie. Pracując wiele godzin przed monitorem komputera róbmy co jakiś czas przerwy, aby popatrzeć w dal, zamknąć na chwilę oczy, czy po prostu pomrugać. Jest bowiem udowodnione, że pracując przy komputerze, czy też długo oglądając telewizję „zapominamy” o mruganiu, a tym samym narażamy nasze oczy na wysychanie, a nas samych na nieprzyjemne dolegliwości z tym związane.

 

Powiązane artykuły:

Ochrona oczu - nawilżenie >>
Czy krople mogą chronić oczy? >>
Krople obkurczające naczynia czy krople nawilżające? >>

 

Konsultacje medyczne: dr n. med. Maria Lewandowska-Furmanik

Jak dbać o oczy

Wzrok wykorzystujemy do codziennego działania, niejednokrotnie nadwyrężamy oczy w codziennym funkcjonowaniu poprzez długotrwałe skupianie wzroku, często kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran. Dowiedz się z naszych artykułów jak dbać o oczy by zapobiec zmęczeniu, wysuszeniu oczu.
Przeczytaj również:

Jak dbać o oczy

Wzrok wykorzystujemy do codziennego działania, niejednokrotnie nadwyrężamy oczy w codziennym funkcjonowaniu poprzez długotrwałe skupianie wzroku, często kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran. Dowiedz się z naszych artykułów jak dbać o oczy by zapobiec zmęczeniu, wysuszeniu oczu.