Objawy oczne

Niezwykle istotna jest profilaktyka i codzienna troska o zdrowie oczu. Jeżeli często czujemy suchość, uczucie piasku w oczach, pieczenie, nadmierne łzawienie, swędzenie lub mamy opuchnięte i przekrwione spojówki, warto stosować krople nawilżające.
Lek. med. Bartłomiej Śmieszniak
Krople do oczu
WYRÓB MEDYCZNY
Starazolin® Suche i Podrażnione Oczy

Starazolin® Suche i Podrażnione Oczy

Więcej niż zwykłe krople nawilżające

SPRAWDŹ
Artykuły mają charakter edukacyjny i nie odnoszą się do działania i stosowania produktów. Zawarte w nich treści nie zastępują porady lekarskiej.

Gdy wzrok nie domaga, czyli kiedy iść do okulisty?

Wzrok, słuch, węch, smak, dotyk – każdy człowiek posiada zmysły, które umożliwiają mu prawidłowe funkcjonowanie. Gdy jednego z nich zabraknie lub nie funkcjonuje on prawidłowo, życie staje się utrudnione, a codzienne czynności wymagają o wiele więcej czasu, wysiłku i skupienia. Dlatego tak istotne jest, by na co dzień troszczyć się o wszystkie zmysły oraz szybko reagować, gdy odczujemy pogorszenie któregoś z nich. Jednym ze zmysłów, o który szczególnie należy zadbać, jest wzrok. Jakie są objawy, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u okulisty?

Jak dbać o oczy?

Wzrok to bardzo istotny zmysł. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zapoznawać się z otoczeniem, unikać niebezpieczeństwa, prawidłowo odczytywać sytuacje, obrazy, informacje i rozpoznawać ludzi.

W naszym środowisku i w najbliższym otoczeniu występuje wiele czynników, które drażnią oczy. Jaskrawe światło słoneczne, wiatr, dym kurz, czy chlorowana woda lub kosmetyki mogą niekorzystnie wpływać na oczy.

Niezwykle istotna jest profilaktyka i codzienna troska o zdrowie oczu. Jeżeli często czujemy suchość, uczucie piasku w oczach, pieczenie, nadmierne łzawienie, swędzenie lub mamy opuchnięte i przekrwione spojówki, warto stosować krople nawilżające.

Oczy należy również chronić przed silnym działaniem promieni słonecznych i stosować okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem. Trzeba też pamiętać, by w codziennej pielęgnacji unikać drażniących kosmetyków i wybierać produkty o delikatnym działaniu. Jeżeli nosimy soczewki kontaktowe, to nie możemy zapominać o zachowaniu odpowiedniej higieny w ich użytkowaniu.

Pielęgnacja oczu – jakie produkty stosować?

Niestety nie zawsze nasze zabiegi ochronne przynoszą oczekiwane rezultaty. Bywa, że w pewnym momencie zaczynają dokuczać nam nieprzyjemne objawy ze strony oczu. Jak sobie radzić w takich sytuacjach? Jakie preparaty wybrać?

Przede wszystkim należy pamiętać, że wzrok wymaga specjalnej pielęgnacji. Warto więc sięgać po sprawdzone produkty, które są dostosowane do różnorodnych potrzeb naszych oczu.

Jeżeli nasze oczy są zaczerwienione, podrażnione, pieką lub nadmiernie łzawią, korzystnym wyborem mogą okazać się krople nawilżające. Produkt łagodzi wymienione objawy i przynosi oczekiwaną ulgę. Sprawdzi się w sytuacjach, w których oczy są narażone na działanie czynników drażniących m.in. takich jak.: pył, kurz, czy silny wiatr lub chlorowana woda. Stosowanie kropli nawilżających jest zalecane przy długotrwałym narażeniu na działanie ekranów, np. komputera, przebywaniu w miejscu z klimatyzacją, ze sztucznym oświetleniem.

Jeżeli natomiast borykamy się z alergią oczu, pomocny może okazać się Starazolin Alergia. Preparat przeznaczony jest stosowania przy objawach, wynikających z sezonowego, alergicznego zapalenia spojówek.

Kiedy skonsultować się z okulistą?

Zdarza się, że niektóre dolegliwości związane ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą. Oto niektóre z nich:

  1. Niewyraźne widzenie, ból, światłowstręt.
  2. Mrużenie oczu przy czytaniu, oglądaniu telewizji i innych codziennych czynnościach. Może to świadczyć o krótkowzroczności i konieczności korekty poprzez noszenie okularów lub soczewek kontaktowych.
  3. Nawracające stany zapalne spojówek. W takim wypadku często należy poszerzyć diagnostykę szczególnie w kierunku chorób alergicznych, które są główną przyczyną takich dolegliwości.
  4. Zbyt częste, nadmierne mruganie. Taki objaw występuje w przypadku wad refrakcji, którą można korygować, nosząc okulary z odpowiednimi szkłami. Inną przyczyną może być alergia i drażnienie oka.
  5. Uczucie stałego zmęczenia oczu.

Jeśli zauważymy u siebie któryś z powyższych objawów, odwiedźmy okulistę. Specjalista jest w stanie na podstawie wywiadu lub badań dodatkowych znaleźć przyczynę dolegliwości i zlecić odpowiednie leczenie, terapię lub przepisać okulary.

Podsumowanie

Warto pamiętać, że prawidłowe nawilżenie oczu zmniejsza ryzyko ich podrażnień oraz infekcji. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich kropli, które mają za zadanie nawilżać oraz chronić oko przed czynnikami drażniącymi. Preparaty te mogą przynieść ulgę m.in. w sytuacjach dyskomfortu, suchości oka, zaczerwienieniu. Może to więc być pierwszy krok do złagodzenia dolegliwości, które nie wymagają wizyty u specjalisty.

Powiązane artykuły:

Jak prawidłowo aplikować krople do oczu? >>
Dieta dla prawidłowego wzroku >>
Jak dbać o oczy w każdym wieku? >>


Autor: Lek. med. Bartłomiej Śmieszniak

Bibliografia:

1. Coyne N. S., Ledford J. K., Al Lens, Anatomia i fizjologia narządu wzroku, Wydaw. Górnicki, Wrocław 2021.

Jak dbać o oczy

Wzrok wykorzystujemy do codziennego działania, niejednokrotnie nadwyrężamy oczy w codziennym funkcjonowaniu poprzez długotrwałe skupianie wzroku, często kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran. Dowiedz się z naszych artykułów jak dbać o oczy by zapobiec zmęczeniu, wysuszeniu oczu.
Przeczytaj również:

Jak dbać o oczy

Wzrok wykorzystujemy do codziennego działania, niejednokrotnie nadwyrężamy oczy w codziennym funkcjonowaniu poprzez długotrwałe skupianie wzroku, często kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran. Dowiedz się z naszych artykułów jak dbać o oczy by zapobiec zmęczeniu, wysuszeniu oczu.