Objawy oczne

Przyczyny, które bardzo często wywołują tę przypadłość to nadmierne spożycie kofeiny będącej środkiem pobudzającym powodującym nadpobudliwość mięśni.
Lekarz Irena M. Wojtowicz

Okulistyczne przyczyny drgania powieki

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Drżenie powieki jest popularną dolegliwością, która może mieć rozmaite przyczyny. Drżenie górnej powieki bardzo może być związane chorobami oczu czy nieskorygowanymi wadami wzroku. W poniższym artykule omawiamy mechanizm działania tej przypadłości, jego rodzaje, przyczyny oraz sposoby leczenia.

Drganie powieki – co to jest?

Drżenie powieki to powtarzający się, mimowolny skurcz mięśnia okrężnego oka. Najczęściej drży powieka górna, lecz niekiedy przypadłość ta może występować również w powiece dolnej. Skurcze mięśni powieki przeważnie mają charakter łagodny oraz krótkotrwały i ustępują samoistnie. Przeważnie pojawiają się co kilka sekund lub minut i trwają przez kilkanaście czy kilkadziesiąt minut, w rzadszych przypadkach dłużej. Drżenie powieki górnej zwykle nie wywołuje dolegliwości bólowych. Bywa jednak uciążliwe, w szczególności wówczas, gdy jest częste lub kiedy występuje na obu powiekach. Drganie górnej powieki może niekiedy utrudniać widzenie i wykonywanie codziennych czynności. W znaczącej części przypadków drganie prawej powieki lub drgająca lewa powieka ustępuje samoistne. Jeżeli jednak dolegliwość ta występuje często, konieczna może okazać się wizyta u lekarza, który przede wszystkim przyjrzy się przyczynom tego objawu i wówczas będzie mógł wdrożyć stosowne leczenie.

Drżenie powieki – rodzaje

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia tego, dlaczego drga powieka, przedstawimy, z jakimi rodzajami tej przypadłości możemy mieć do czynienia. W zależności od tego, co jest przyczyną drgania powieki, wyróżnia się:

  • Drżenie powieki fizjologiczne – to najpopularniejszy rodzaj omawianej dolegliwości. Występuje on u osób zdrowych i może być spowodowany nadmiernym spożyciem kofeiny, zmęczeniem lub stresem. Tego typu drżenie powieki ma łagodny przebieg i ustępuje samoistnie.
  • Drżenie powieki związane z chorobami oczu – co oznacza drganie powieki tego typu? Może być ono objawem jaskry lub zapalenia rogówki, czy powiek. Choroby tego typu wymagają konsultacji z okulistą.
  • Drżenie powieki związane z chorobami ogólnoustrojowymi – co oznacza drżenie powieki oka w tym przypadku? Najczęściej jest to symptom chorób tarczycy albo przytarczyc. W takim przypadku niezbędna będzie wizyta u lekarza internisty.
  • Drżenie powieki związane z chorobami neurologicznymi – mowa tutaj o przypadłościach, takich jak zespół Tourette’a, choroba Parkinsona, czy dystonia. W takiej sytuacji należy się skonsultować z neurologiem.

Drżenie powieki – jakie są przyczyny?

Przyczyny drgania powieki mogą być różne. Jedną z nich jest zmęczenie i stres, które sprawiają, że nasze mięśnie są bardziej podatne na skurcze i pojawiania się drżenie powieki. Przyczyny tej dolegliwości to również nadwyrężenie oczu na skutek długotrwałego patrzenia na ekran komputera, częstego oglądania telewizji, czy pracy w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Prowadzi ono do ich podrażnienia, wywołując drganie oka. Przyczyny często wskazywane przez pacjentów to także choroby oczu, takie jak zapalenie powiek lub spojówek bądź jaskra, które to powodują drżenie powieki.

Przyczyny, o których warto także wspomnieć to niewłaściwa dieta, a dokładniej taka, która jest uboga w magnez, potas lub żelazo. Niedobór pierwszego z nich objawia się dodatkowo skurczami mięśni szkieletowych, drugiego – skurczami w innych rejonach twarzy, a trzeciego – kołataniem serca.

Co jeszcze może oznaczać drgająca powieka? Przyczyny, które bardzo często wywołują tę przypadłość to nadmierne spożycie kofeiny będącej środkiem pobudzającym powodującym nadpobudliwość mięśni. Zawiera ją zarówno kawa, jak i herbata, czy napoje energetyczne. Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o drżeniu oczu wywołanym nieskorygowanymi wadami wzroku, takimi jak astygmatyzm, krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Gdy staramy się wówczas widzieć wyraźnie, mięśnie powiek muszą pracować ciężej, co może prowadzić do drżenia.

Co zrobić jak drga powieka?

Wiemy już, co oznacza drżenie powieki. A co zrobić jak drga powieka? Jeżeli przypadłość ta jest spowodowana zmęczeniem lub stresem, warto zadbać o codzienny odpoczynek, relaks oraz odpowiednią ilość snu. Drżenie powieki pomoże również załagodzić ograniczenie spożycia kofeiny i wprowadzenie do diety produktów bogatych w magnez, potas i żelazo. Co na drżenie powieki sprawdzi się najlepiej? Gdy towarzyszy mu suchość oczu, warto sięgnąć po krople nawilżające zawierające w składzie na przykład kwas hialuronowy. Przynoszą one szybką ulgę i gwarantują długotrwałe nawilżenie.

Co oznacza drżenie powieki? Stres, zmęczenie oczu, nadmierne spożycie kofeiny oraz dieta uboga w magnez, potas lub żelazo to jej najpopularniejsze przyczyny. Drganie dolnej powieki czy górnej, może być także związane z chorobami oczu oraz nieskorygowanymi wadami wzroku. Nieprzyjemne dolegliwości pomogą złagodzić między innymi krople do oczu z dodatkiem kwasu hialuronowego – zniwelują suchość oka będącą jedną z częstszych przyczyn.

 

Korekta merytoryczna: Lekarz Irena M. Wojtowicz

 

Bibliografia:

  1. Holland K., Healthline, Why Is My Eye Twitching? Here's How to Stop It [data dostpu: 20.12.2023 r.].

Objawy oczne

Przekrwione oczy, zespół suchego oka, zapalenie spojówek, zaćma czy jaskra oraz alergie oczu. To najczęstsze z dotykających nas dolegliwości oczu. Dowiedz się z naszych artykułów jak przebiega leczenie tych schorzeń, kto jest na nie narażony i jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.
Przeczytaj również:

Objawy oczne

Przekrwione oczy, zespół suchego oka, zapalenie spojówek, zaćma czy jaskra oraz alergie oczu. To najczęstsze z dotykających nas dolegliwości oczu. Dowiedz się z naszych artykułów jak przebiega leczenie tych schorzeń, kto jest na nie narażony i jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.