Objawy oczne

Gradówka objawia się jako guzkowate zgrubienie niekiedy z towarzyszącym obrzękiem, zwykle nie jest bolesna.
Lekarz Irena Wojtowicz

Czym jest gradówka? Poznaj jej objawy

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Gradówka jest zgrubieniem powieki powstającym na skutek zablokowania i przewlekłego stanu zapalnego gruczołu natłuszczającego brzegi powiek. Jak się objawia? W jaki sposób powinno się ją leczyć?

Co to jest gradówka?

Co to jest gradówka? To stan zapalny gruczołu Meiboma, który odpowiada za natłuszczanie brzegów powiek (zapobiega wysychaniu rogówki i spojówki gdy oko jest zamknięte). Gradówka na oku powstaje najczęściej na skutek jego zatkania przez wydzielinę. Może ona występować zarówno na górnej, jak i dolnej powiece, najczęściej w jej wewnętrznym kąciku. Gradówka objawia się jako guzkowate zgrubienie niekiedy z towarzyszącym obrzękiem, zwykle nie jest bolesna. W niektórych przypadkach wywołuje łzawienie i uczucie pieczenia w oku. Duża gradówka może uciskać rogówkę i wywoływać zaburzenie ostrości wzroku.

Gradówka częściej występuje u osób z trądzikiem różowatym i łojotokowym zapaleniem skóry, choć może zdarzyć się w zasadzie u każdego. Jako że z pozoru przypomina jęczmień nierzadko jest z nim mylona. Gradówka jest jest skutkiem przejścia jęczmienia w fazę przewlekłego zapalenia. Jest mniej czerwona i mniej bolesna niż jęczmień.

Jak wygląda gradówka?

W poprzednim akapicie opisaliśmy, co to jest gradówka na oku. Teraz przyjrzymy się temu, jak wygląda gradówka. Jest ona biaława lub żółtawa, z wyraźnie zaznaczonymi granicami. Gradówka może mieć wielkość od kilku milimetrów do kilku centymetrów.

Pierwszym objawem gradówki jest niebolesne zgrubienie powieki. Po upływie kilku dni guzek zwiększa swoje wymiary i staje się twardszy, a znajdującą się nad nim skórę można z łatwością przesuwać.1

Ile trwa gradówka? W większości przypadków ustępuje ona samoistnie w ciągu kilku tygodni. Na czas trwania gradówki wpływają czynniki, takie jak: jej wielkość, stopień nasilenia stanu zapalnego, obecność innych czynników ryzyka, jak trądzik różowaty, czy łojotokowe zapalenie skóry oraz kondycja układu odpornościowego. Gradówka na powiece o niewielkich rozmiarach i łagodnym przebiegu trwa przeważnie około 1-2 tygodnie. Jeśli przewód wyprowadzający nie ulegnie odetkaniu, gradówka może utrzymywać się nawet ponad miesiąc, co jest wskazaniem do leczenia zabiegowego u okulisty.

Gradówka – jak leczyć?

Gradówka – jak leczyć tego typu stan zapalny? Pomocne mogą się tutaj okazać między innymi domowe sposoby. Jednym z nich są ciepłe okłady wykonywane z wacika, szmatki lub gazy nasączonej w ciepłej wodzie albo naparze ziołowym (rumianek działa przeciwzapalnie i łagodząco, nagietek – antybakteryjnie, a szałwia – przeciwgrzybiczo). Zabieg powinien trwać około 15 minut. Należy go powtarzać kilka razy dziennie.

Jak jeszcze może być leczona gradówka? Domowe sposoby cieszące się dużą popularnością to również masaż powiek. Wykonuje się go palcem wskazującym masując gradówkę przez około 5 minut w kierunku brzegów powiek. Masaż najlepiej powtarzać kilka razy w ciągu dnia.masujemy w kierunku nosa.

Chcąc pozbyć się gradówki, można także wspomagająco, dodatkowo do ciepłych okładów i masażu, sięgnąć po krople do oczu, w których składzie znajdują się:

  • D-pantenol – łagodzi podrażnienia.

  • Hialuronian sodu – wiąże wodę i nawilża powierzchnię oka.

  • Poliwinylopirolidon – tworzy na powierzchni oka film ochronny.

Gdy mimo zastosowania powyższych metod gradówka nie ustępuje, a dodatkowo jest bolesna i zaburza ostrość widzenia, niezbędna będzie wizyta u lekarza. W leczeniu najczęściej stosowane są miejscowe antybiotyki i steroidy, które mają działanie przeciwzapalne.. Przyjmują one postać kropli, maści lub zastrzyków do worka spojówkowego.

Gradówka to niegroźna, lecz uciążliwa dolegliwość. Aby się jej pozbyć, warto stosować krople do oczu łagodzące ewentualne podrażnienia lub skorzystać z domowych sposobów, takich jak ciepłe okłady, czy masaż powiek.

 

Korekta merytoryczna: Lekarz Irena M. Wojtowicz

 

Bibliografia:

  1. Pogrzebielski A., Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, Gradówka (guzek na powiece) - jak powstaje, objawy, postępowanie i leczenie [data dostępu: 20.12.2023 r.].
  2. Krzyżanowska-Berkowska P., Prezentacja, Gradówka u dziecka – diagnostyka i leczenie [data dostępu: 20.12.2023 r.].

Objawy oczne

Przekrwione oczy, zespół suchego oka, zapalenie spojówek, zaćma czy jaskra oraz alergie oczu. To najczęstsze z dotykających nas dolegliwości oczu. Dowiedz się z naszych artykułów jak przebiega leczenie tych schorzeń, kto jest na nie narażony i jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.
Przeczytaj również:

Objawy oczne

Przekrwione oczy, zespół suchego oka, zapalenie spojówek, zaćma czy jaskra oraz alergie oczu. To najczęstsze z dotykających nas dolegliwości oczu. Dowiedz się z naszych artykułów jak przebiega leczenie tych schorzeń, kto jest na nie narażony i jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.