Jak pielęgnować oczy

Czy krople do oczu można stosować codziennie? Co to są męty ciała szklistego? Jak długo można stosować krople do oczu po otwarciu opakowania?

Czy krople do oczu można stosować codziennie?
Krople do oczu stosuje się różnie w zależności od rodzaju substancji czynnych i pomocniczych w nich zawartych. Krople typu "sztuczne łzy", czy też płyny do płukania oczu zawierające sól fizjologiczną można stosować codziennie. Pozostałe krople stosowane są doraźnie i zazwyczaj wtedy, gdy objawy nie ustępują po kilku dniach, zalecana jest wizyta u lekarza okulisty.
Jak długo można stosować krople do oczu po otwarciu opakowania?
Większość kropli do oczu po otwarciu ma miesięczny termin ważności - krople te zawierają zwykle substancje konserwujące. Krople i płyny do przemywania oczu, zawarte w jednorazowych pojemniczkach zazwyczaj nie powinny być stosowane dłużej niż 24 godziny od otwarcia pojemnika. Każdorazowo jednak należy sprawdzić termin ważności na opakowaniu leku oraz uwagi dotyczące stosowania, zawarte na ulotce dołączonej do opakowania.
Co to są męty ciała szklistego?
Męty ciała szklistego polegają na powstawaniu konglomeratów włókien kolagenowych. Występują praktycznie u wszystkich ludzi. Jeśli nie utrudniają procesu widzenia, nie są traktowane jako poważny problem. Tym niemniej istnieją farmakologiczne metody leczenia (np. Vitreolent), laserowe i chirurgiczne (najbardziej radykalne - polegające na usunięciu ciała szklistego). Praktyka jednak pokazuje, że najprościej jest „pokochać swoje męty”.