Jak dbać o oczy

Krople z kwasem hialuronowym nie zastępują filmu łzowego, tylko go uzupełniają.
dr Lidia Lesiewicz, lekarz okulista
Krople do oczu
WYRÓB MEDYCZNY
Starazolin® HydroBalance PPH

Starazolin® HydroBalance PPH

Skuteczne i długotrwałe nawilżenie dla suchych i zmęczonych oczu

SPRAWDŹ
Artykuły mają charakter edukacyjny i nie odnoszą się do działania i stosowania produktów. Zawarte w nich treści nie zastępują porady lekarskiej.

Kwas hialuronowy – naturalne wsparcie dla Twojego oka

Kwas hialuronowy to polimer (związek o dużej masie cząsteczkowej) występujący we wszystkich organizmach żywych. Z wiekiem jego ilość maleje, co skutkuje między innymi starzeniem się skóry – powstawaniem zmarszczek, znacznym ograniczeniem elastyczności i napięcia skóry. Kwas hialuronowy stosowany jest w profilaktyce i terapii w wielu dziedzinach medycyny – medycynie estetycznej, ortopedii, okulistyce czy ginekologii. Produkty z kwasem hialuronowym występują w wielu postaciach farmaceutycznych, dostępnych jako produkty lecznicze, wyroby medyczne oraz kosmetyki w różnych wskazaniach do stosowania.

Kwas hialuronowy dla oczu - właściwości

Budowa kwasu umożliwia wiązanie dużych ilości wody. Cząsteczki kwasu hialuronowego to jedne z najbardziej hydrofilowych cząsteczek występujących przyrodzie, a każda jego
cząsteczka może związać 250 cząsteczek wody. Tylko jeden gram kwasu hialuronowego potrafi związać aż 6 litrów wody. Nie uzależnia oka i nie ogranicza produkcji filmu łzowego, nawet przy częstym stosowaniu. Dzięki tym właściwościom kwas hialuronowy znalazł zastosowanie w medycynie, między innymi w okulistyce. Stosowany jest nie tylko jako składnik kropli nawilżających, ale również wykorzystuje się go w trakcie zabiegów okulistycznych. Preparaty nawilżające zawierające kwas hialuronowy uzupełniają naturalny film łzowy oraz nawilżają powierzchnię oka.

Kwas hialuronowy a oczy - działanie

Powierzchnię oka chroni film łzowy. Odpowiada on nie tylko za nawilżanie gałki ocznej, ale również pełni wiele innych ważnych funkcji: odżywia rogówkę, chroni przed zakażeniami, pomaga wypłukiwać drobne ciała obce, czy kurz z powierzchni oka, a w końcu umożliwia ostre widzenie. Film łzowy składa się z trzech warstw. Zewnętrzna nazywana jest warstwą lipidową i zbudowana jest z tłuszczów, które zapobiegają parowaniu wody i przelewaniu się łez przez krawędź powieki. Środkową, najgrubszą część filmu łzowego, stanowi warstwa wodna, natomiast najbliżej rogówki i spojówki znajduje się warstwa zawierająca dużo mucyny, której zadaniem jest utrzymanie łez na powierzchni oka.
Jeżeli jest zmniejszona produkcja filmu łzowego lub dochodzi do nadmiernego jego parowania to rogówka i spojówki są pozbawione naturalnej ochrony i stają się bardziej podatne na uszkodzenia i infekcje.

Kwas hialuronowy w kroplach do oczu, oprócz ważnej funkcji nawilżającej, dzięki naturalnej lepkości, tworzy doskonale przylegającą do gałki ocznej powłokę.

Krople do oczu z kwasem hialuronowym - dla kogo

Wiele czynników wpływa na zmniejszenie nawilżenia oczu, co może spowodować dyskomfort. Suchość oczu, podrażnienie może wywoływać zanieczyszczone powietrze, smog, promieniowanie UV i kurz, rzadsze mruganie wywołane pracą przy komputerze, czytaniem, wielogodzinnym prowadzeniem samochodu. Osoby noszące soczewki kontaktowe także częściej narażone są suchość oczu, co powoduje u nich dyskomfort i gorszą tolerancję soczewek.

Oczy narażone na tak wiele drażniących czynników mogą potrzebować wsparcia. Nie zawsze jesteśmy w stanie wyeliminować te czynniki, a na niektóre po prostu nie mamy wpływu. Z pomocą mogą przyjść krople nawilżające, które będą wsparciem dla suchych i zmęczonych oczu.

Czym kierować się przy wyborze kropli do oczu? Większość preparatów zawiera tylko składniki uzupełniające warstwę wodną filmu łzowego.
Warto sięgnąć po preparaty zawierające kwas hialuronowy. Kwas hialuronowy występuje w oku oraz posiada szereg właściwości, dzięki którym może naśladować działanie naturalnego filmu łzowego. Kwas hialuronowy wiąże znaczne objętości wody, przez co tworzy na powierzchni oka długo utrzymującą się warstwę nawilżającą i ochronną, zwiększa również przyleganie filmu łzowego do powierzchni oka.

Krople z kwasem hialuronowym nie zastępują filmu łzowego, tylko go uzupełniają. Nie wpływają również na produkcję filmu łzowego. W trakcie stosowania kropli do oczu, oczy nie przestają produkować łez.

Nawilżające krople do oczu do codziennego stosowania - jak wybrać najlepsze?

Na rynku jest wiele preparatów w postaci kropli do oczu dostępnych bez recepty. Przed ich wyborem, warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • Szybka ulga – suche oczy są przyczyną dyskomfortu, powodują pieczenie, uczucie piasku pod powiekami. Dlatego ważne jest, żeby krople nie tylko uzupełniały film łzowy, ale również przynosiły szybką ulgę przy odczuwaniu tych objawów.
  • Długotrwałe nawilżenie – kwas hialuronowy jest składnikiem, który posiada doskonałe właściwości wiązania wody, dlatego warto szukać go w składzie kropli do oczu. Liczy się nie tylko szybkość działania produktu, ale i czas - długotrwałe nawilżenie.
  • Możliwość częstego, codziennego stosowania i nawilżania oczu - o ile nie istnieją przeciwwskazania lekarskie, warto wybrać krople do oczu, które można regularnie aplikować, czyli zawsze wtedy, gdy odczuwamy suchość i pieczenie oczu. Krople z kwasem hialuronowym mogą być stosowane często, gdyż uzupełniają naturalny film łzowy, nie wpływając na jego produkcję. W trakcie ich stosowania oko nie przestanie nagle produkować łez.

 

dr Lidia Lesiewicz, lekarz okulista

Objawy oczne

Przekrwione oczy, zespół suchego oka, zapalenie spojówek, zaćma czy jaskra oraz alergie oczu. To najczęstsze z dotykających nas dolegliwości oczu. Dowiedz się z naszych artykułów jak przebiega leczenie tych schorzeń, kto jest na nie narażony i jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.
Przeczytaj również:

Objawy oczne

Przekrwione oczy, zespół suchego oka, zapalenie spojówek, zaćma czy jaskra oraz alergie oczu. To najczęstsze z dotykających nas dolegliwości oczu. Dowiedz się z naszych artykułów jak przebiega leczenie tych schorzeń, kto jest na nie narażony i jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.