Objawy oczne

Nieleczony zespół suchego oka sprawia, że oczy podatne są na uszkodzenia mechaniczne i infekcje. Bardzo często dochodzi wtedy do zapalenia spojówek i brzegów powieki, owrzodzeń rogówki.
dr Lidia Lesiewicz, lekarz okulista
Krople do oczu
WYRÓB MEDYCZNY
Starazolin® HydroBalance PPH

Starazolin® HydroBalance PPH

Skuteczne i długotrwałe nawilżenie dla suchych i zmęczonych oczu

SPRAWDŹ
Artykuły mają charakter edukacyjny i nie odnoszą się do działania i stosowania produktów. Zawarte w nich treści nie zastępują porady lekarskiej.

5 najlepszych sposobów na zespół suchego oka

Coraz częstszym powodem wizyt u okulisty jest zespół suchego oka. Dowiedz się, czym jest zespół suchego oka, jakie są objawy, i czy regularną pielęgnacją i kroplami do oczu można sobie poradzić w domowych warunkach z tym schorzeniem. Poznaj 5 najlepszych sposobów na zespół suchego oka!

Zespół suchego oka pojawia się, gdy oczy nie produkują wystarczającej ilości łez lub ich skład nie jest odpowiedni, aby nawilżać oko. Powoduje dyskomfort związany z suchymi, czerwonymi oczami. Zmiany występują w obu oczach, ale nie zawsze symetrycznie. Mogą nasilać się podczas długotrwałej pracy przed ekranem komputera, korzystania z urządzeń mobilnych lub pod wpływem czynników środowiskowych, takich jak zanieczyszczone powietrze, ogrzewanie, klimatyzacja.

 

Zespół suchego oka - co to jest i dlaczego się pojawia?

Łzy pełnią bardzo ważne funkcje dla oka: nawilżają i chronią przed infekcjami i mikrourazami. Film łzowy to cienka powłoka pokrywająca powierzchnię oka. Zewnętrzna lipidowa warstwa filmu łzowego zapobiega parowaniu łez i przelewaniu przez brzegi powieki. Warstwa wodna dostarcza składniki odżywcze i tlen, a warstwa śluzowa sprawia, że warstwa wodna szybko i równomiernie pokrywa powierzchnię oka. Odruch mrugania (zamykanie i otwieranie powiek) sprawia, że film łzowy jest równomiernie rozprowadzany na powierzchni oka.

Przyczyną zespołu suchego oka jest zbyt mała produkcja łez lub ich nadmierne parowanie. Dochodzi do wysychania spojówki i rogówki, co objawia się jako dyskomfort, pieczenie i suchość. Następnie pieczenie i suchość oczu przechodzi w stan permanentny. Ulgę mogą przynieść sztuczne łzy – krople do oczu o właściwościach nawilżających.

Suche oko - objawy

Zespół suchego oka to schorzenie, które daje charakterystyczne objawy pieczenia i suchości oka, niekiedy uczucia piasku pod powiekami i ciała obcego. Przyczyną zespołu suchego oka może być nadmierne odparowanie filmu łzowego oraz niedobór warstwy wodnej łez. Mogą je powodować trudne warunki środowiskowe, w tym smog i zanieczyszczone powietrze, wiatr, słońce, ogrzewanie, intensywna wentylacja, także warunki pracy: od pracy przy komputerze, po rodzaj pracy z chemikaliami, w warunkach silnego zapylenia i wysokich temperatur. U kobiet suche oko może być spowodowane zmianami hormonalnymi, zazwyczaj niedoborem estrogenów, np. w czasie stosowanie antykoncepcji hormonalnej, czy w okresie menopauzy. Niekiedy pojawiają się po zabiegach laserowej korekcji wzroku, lub jako efekt uboczny przyjmowania leków przeciwalergicznych, przeciwdepresyjnych i obniżających ciśnienie krwi. Objawy zespołu suchego oka mogą nasilać się wraz z wiekiem.

Nieleczony zespół suchego oka sprawia, że oczy podatne są na uszkodzenia mechaniczne i infekcje. Bardzo często dochodzi wtedy do zapalenia spojówek i brzegów powieki, owrzodzeń rogówki.

5 sposobów na suche oczy

  • Sposób 1: Nawilżanie oczu - sposób na czerwone, suche oczy
    Najważniejszym zadaniem jest nie dopuścić do wysuszenia spojówki i rogówki, gdyż suchość oka naraża nas nie tylko na dyskomfort, ale czyni je podatnymi na infekcje i uszkodzenia. Pomóc mogą w tym krople do oczu, o działaniu silnie i długotrwale nawilżającym. Warto sugerować się składem produktu – na przykład związkami kwasu hialuronowego, najczęściej występującej substancji w kroplach do oczu, która także zawarta jest w naturalnym filmie łzowym i ma działania silnie nawilżające. Inna substancja – deksopantenol, nie dość że wspomaga właściwości hialuronianu sodu, to ma właściwości regenerujące. Składniki te przyspieszają regenerację rogówki i długotrwale nawilżają, mają właściwości ochronne. Gdy oko jest mocno podrażnione, warto także wybrać krople do oczu nie zawierające konserwantów.

    Równolegle ulgę suchym, czerwonym oczom mogą przynieść ciepłe, suche kompresy, które można zrobić w warunkach domowych. Sprawdzają się również masaże brzegów powiek, które wykonuje się okrężnymi ruchami od nasady rzęs, począwszy od wewnętrznego kącika oka, od strony nosa w kierunku skroni. Stymulują produkcję tłustej warstwy filmu łzowego.
  • Sposób 2: Unikanie sytuacji parowania filmu łzowego
    Parowanie filmu łzowego występuje pod wpływem czynników drażniących, takich jak zmiany temperatury i niska jakość powietrza. Warto pamiętać, wybierając się na wycieczkę w upalny dzień o okularach przeciwsłonecznych. Należy też unikać przebywania w pomieszczeniach z suchym, przegrzanym powietrzem, podobnie jak intensywnej klimatyzacji w samochodzie w drodze do pracy, czy pamiętać o ochronie oczu, uprawiając sporty na zewnątrz. Nawet niewielkie nawyki wprowadzone regularnie, mogą przynieść zdrowotne skutki dla oczu.
  • Sposób 3: Ergonomiczna organizacja pracy przed komputerem
    Praca przed komputerem podobnie jak długotrwałe oglądanie telewizji, wpatrywanie się w ekran telefonu, czy tabletu, sprawiają, że skupiamy wzrok na długo na jednym punkcie i rzadziej mrugamy. Konsekwencją tego jest gorsze nawilżenie. Warto zatem pamiętać o regularnych przerwach w pracy przed monitorem, odpowiednim oświetleniu oraz małej gimnastyce oczu.
  • Sposób 4: Dieta i nawadnianie organizmu
    Zbyt mała ilość płynów może być przyczyną suchości i zaczerwienienia oczu. Należy pamiętać o spożywaniu wody mineralnej i nawadnianiu organizmu, a także o wprowadzeniu diety bogatej w kwasy omega-3. Znajdziemy je w rybach, siemieniu lnianym, oleju lnianym i orzechach.
  • Sposób 5: Regularne stosowanie kropli na suche oczy
    W sytuacjach codziennych, gdy tylko odczuwalne zaczyna być zmęczenie oczu, pojawia się suchość i zaczerwienie, w łatwy sposób można nawilżyć oczy, stosując krople o szybkim i długotrwałym działaniu nawilżającym. Preparaty imitujące sztuczne łzy, zwłaszcza z kwasem hialuronowym stosowane regularnie, nawet kilka razy dziennie, mogą zapobiegać objawom zespołu suchego oka.

    Zespół suchego oka jest schorzeniem, które wymaga konsultacji lekarskiej. Może mieć wiele przyczyn, i charakteryzować się nasileniem objawów w konkretnych sytuacjach i warunkach środowiskowych. Regularne stosowanie wszystkich 5 sposobów pozwala zminimalizować objawy zespołu suchego oka.

Powiązane artykuły:

Kwas hialuronowy – naturalne wsparcie dla Twojego oka >>
Ochrona oczu - nawilżenie >>
Dieta dla prawidłowego wzroku >>

 

dr Lidia Lesiewicz, lekarz okulista

Jak dbać o oczy

Wzrok wykorzystujemy do codziennego działania, niejednokrotnie nadwyrężamy oczy w codziennym funkcjonowaniu poprzez długotrwałe skupianie wzroku, często kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran. Dowiedz się z naszych artykułów jak dbać o oczy by zapobiec zmęczeniu, wysuszeniu oczu.
Przeczytaj również:

Jak dbać o oczy

Wzrok wykorzystujemy do codziennego działania, niejednokrotnie nadwyrężamy oczy w codziennym funkcjonowaniu poprzez długotrwałe skupianie wzroku, często kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran. Dowiedz się z naszych artykułów jak dbać o oczy by zapobiec zmęczeniu, wysuszeniu oczu.